Aktivity s deťmi 3-6 Busy Bags / Vrecúškové aktivity Jemná a hrubá motorika Kozmológia Praktický život Rolové hry Top 10 článkov Vývoj reči, písma

Aktivity do auta na dlhé cesty + dovolenku

Naša tohoročná dovolenka bude putovná, čaká nás niekoľko dlhých cca 5-8 hodinových presunov autom a preskúmavanie 3 krajín, ak sa naše smelé plány vydaria. Pomaly kopíme kempové vybavenie, šatstvo; spisujem, čo by malo byť v lekárničke; rozmýšľam, či si vezmeme potraviny alebo sa úplne spoľahneme na miestne obchody a trhy a spoznáme chute v  cudzej krajine (viď. náš nejedák, pramálo ochotný ochutnávať nové potraviny). Tak držte palce!

Keďže strávime niekoľko krát dlhšiu cestu v aute, chystám aj aktivity, ktoré by mohli našu 5 ročnú dcérku zabaviť. Prichystala som pre vás linky, kde som niektoré aktivity stiahla, niektoré sú na stiahnutie aj na našom webe a niektoré vás možno inšpirujú, aká blbôstka nám stačí na zábavku.

1. Kukátko na oblaky – toto som získala v rámci jednej výmeny na modrom koníku. Dohodli sme sa, že nebudeme PDFká šíriť ďalej. No našla som pre vás čosi podobné v angličtine:

IMG_6237

A možno na oblohe nebude ani mráčik :)

IMG_6235

2. Pozorovanie krajiny – cestovateľské bingo – kto prvý zbadá všetky obrázky z binga v okolitej krajine? Vytlačila som si z tejto stránky. Obsahuje síce americké reálie, ale však si to vieme vysvetliť :) Zalaminovala som, a k tomu zmazateľna fixka na tabule – da sa opakovane začiarkávať. A ďalšie z tejto stránky. Zadajte do googla bingo for kids a na rôzne témy nájdete milióny hotových inšpirácií na stiahnutie. A pravidlá: Vždy keď niečo z karty hráč zbadá von z okna auta, začiarkne si daný obrázok v karte. Ak je začiarknutý riadok alebo stĺpec, zvolá hráč BINGO! a vyhráva. Alebo sa môžete hrať, pokiaľ neuvidíte všetko z karty. A tak dokola…

IMG_6210

3. Magnetické hry:

 • Plechová krabička s magnetmi + rôzne kovové malé predmety -> na fantázii dieťaťa ponecháme, či si bude robiť postavičky, alebo sa len tak hrať a skúšať, čo je v aute okolo neho magnetické
 • Kresliaca magnetická tabuľka -> dá sa kresliť perom priloženým k tabuľke, alebo aj magnetkami.
 • Kto som? -> ušila som čelenky, v ktorych je magnetka, a druhou magnetkou pripneme obrázok na čelo – osoba, ktorej ho pripínam sa nepozerá, musí sa pýtať a uhádnuť, kto je, čo je. Pýta sa len otázky, na ktoré možno odpovedať áno – nie. Je to zábavná obmena slovnej hry, tá čelenka na čele je nový prvok :) Použila som kartičky povolaní stadiaľto a tiež karičky aktivít stadiaľto (uvidíme, ako to pôjde, hádať slovesá) a tiež kartičky zvierat stadiaľto
 • Na uvedenej stránke nájdete spústu dobrých kartičiek, ktoré viete využiť pre všakovaké aktivity…

IMG_6223  IMG_6225  IMG_6245

4. Hry na zopakovanie vzoru:

 • Ruky a gumky -> kartičky, kde je vzor, ako majú byť gumky ponavliekané som stiahla tu; škoda, že sa mi nepodarilo zohnať froté gumičky, len takéto obyčajné… (Ak viete, kde majú veľký balík froté gumiek, dajte vedieť, kedysi u nás v Tescu mavali v takom regaliku za 1 Euro vrecko so 100 frote gumkami, v obchodiku tu u nas maju len take veľké gumky, a aj to nie všetkých farieb, ako by som chcela a stoja nepomerne viac, keby ich chcem nahromadiť dostatok.)
 • Čosi ako geoboard – polystyrén, kartón, farebne pripináčiky, farebne gumky -> vzor priložiť na polystyrén alebo kartón, pozapichovať správne pripínačky, natiahnuť správne gumky
 • Lego duplové vzory – vzala som par všakovakých kociek a povytvárala predlohy, vzory z nich má dieťa zopakovať. Prípadne ho možno tých pár kociek zabaví aj pri voľnej hre. Napríklad si objednávajte koláčiky a rôzne plnky nadiktujte dieťaťu, aby vám lego-koláčik presne podľa vášho želania poskladalo. Ešte predlohy mi chýbajú…

IMG_6218  IMG_6220

5. Rolové hry v krabičke:

 • Lego krabička, kde sú postavičky – podľa toho, čo má to vaše dietko k dispozícii a s čím sa rado hrá.
 • Krabička s miláčikmi + paplónikmi a miskami na kŕmenie.
 • Bábiky + šatočky + hrebeň + sponky + handričky + nožničky -> vyobliekať a prichystať bábiky na nejakú príležitosť. Tieto bábiky sú vďačné aj neskôr,  je možnosť  kúpať ich v lavóriku, dávať im bylinkové alebo pieskové alebo  blatové zábaly, hrať sa tak na kúpele a pod. Podľa mňa zablatovať ich by bavilo aj chlapcov :)

IMG_6231  IMG_6239

6. Hry na pozornosť: Kartičky slávnych obrazov.

IMG_6214  IMG_6215  IMG_6216

Deti sa oboznámia s obrazmi, zatiaľ ich nemusíte trápiť tým, kto je autor, kedy žil, aký je to umelecký štýl, iba ich budú mať v oku. Kartičky využijeme na hľadačské, logické hry, hry na rozvoj reči:

 • Hľadaj v obrázku niečo na písmenko… Rodič vyberie kartičku a vyberie si v nej nejaký predmet, dieťaťu povie len začiatočné písmeno
 • Čo majú tieto obrazy spoločné? Vyberieme rôzne skupinky obrazov a dávame dieťaťu logické hádanky. Napr. sú skupinky: dámy v klobúkoch, páni v klobúkoch, kvety, ženy, kroje a pod.
 • Ktoré obrazy podľa teba maľoval jeden maliar? Vyberieme skupinky po 5-6 kartičiek, zaradíme tam obrazy od jednoho maliara (väčšinou som dala aspoň 2-3 od toho istého). Dieťa skúsi tipnúť, ktoré obrázky maľoval jeden maliar. Môžeme debatovať, prečo si dieťa myslí, že sú od jednoho autora – rovnaký motív, rovnaká farebná paleta, rovnaký štýl maľovania… Priznám, že som lenivá z časových dôvodov doplniť autorov a názvy dielok do súboru, spolieham na váše rodičovské oko, že väčšinu autorov rozoznáte, resp. tieto priradenia rovnakých obrázkov dokážete spraviť :)

Túto maliarsku hru som zaradila preto, že sa na našej dovči asi ocitneme aj v kraji Moneta a van Gogha…

7. Hry na pozornosť:

 • Bodky a lekárske paličky
 • Homonymá – ktoré obrázky k sebe patria, lebo ich pomenúva rovnaké slovo? -> český originál, ale líši sa iba 1-2 slovká, tie môžeme vynechať.

IMG_6207

8. Ďalšie nápady:

 • Starý mobil – dieťa počas cesty môže „telefonovať“ starým rodičom alebo kamarátom…
 • Malé hudobné nástroje – len aby nás ocko z auta nevyhodil :)
 • Rozprávky alebo pesničky na počúvanie.
 • Hra na recyklovanie – ušila som malinké vrecká, do ktorých treba rozdeliť smeti. Kartičky stadiaľto.
 • Hodiny a činnosti (kartičky činností som našla tu), ešte musím prichystať ručičky, pripnem ich scrapbookovou svorkou, aby boli pohyblivé. Chcela by som naučiť našu malú hodiny cez leto. Už sa vypytuje koľko je hodín a vníma, tak možno to pôjde. Priznám sa, že mi doma ani nemáme žiadne nástenné hodiny, aby nám netikali. Lebo i tie na baterku zvyknú tikať, ak majú sekundovú ručičku :)
 • A nezabudneme ani na nejaké pracovné zošity, omaľovánky, farbičky, fixky,  knihy (myslím, že určite vezmeme Heidi, dievčatko z hôr – lebo ideme do krásneho horského prostredia a tiež Opice z našej police, bolo nám poradené navštíviť oblasť, kde žijú vo voľenj prírode makaky… )

IMG_6229  IMG_6241  IMG_6246

Takto nejako to vyzerá zbalené, uložím to všetko do väčšej plastovej krabice, resp. otestuje organizer-vreckár na sedadle pred našou malou:

IMG_6242

Myslím, že som toho nabalila ako keby sme mali v aute stráviť celý  týždeň vkuse :) Po dovolenke môžem pridať poznatky, čo sme zúžitkovali a čo nie :) A ešte ma napadlo – že ak už kresliť, pokúsime sa spraviť cestovateľský denníček.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...