Elektronické PDF dokumenty na stiahnutie zadarmo. Počet vytlačení nie je obmedzený. Môžete ich používať pre svoju osobnú potrebu, nie na komerčné účely. Môžete ich využiť ako busy bags – vrecúškové aktivity. (V päte dokumentov je odkaz na našu stránku.) (Čo sú vrecúškové aktivity?)

Kliknutím na linku s názvom dokumentu sa otvorí PDF-ko, ktoré si môžete priamo vytlačiť alebo uložiť u seba v počítači.

Názov Popis
Zvieracie porovnávanie
Zvieracie porovnávanie
Logická hra pre deti. Obdoba kartovej vojny – väčšie zviera berie. Obrázky sú s montessori červeno modrými tyčami ako meradlami, aby sa hru mohli hrať i menšie deti, ktoré sa zatiaľ len učia rátať. Ak náhodou nepoznáte pravidlá vojny s kartami, viac v tomto článku o detských kartových hrách.
Hľadanie v domčekoch
Hľadanie v domčekoch
Logická hra pre deti. Na poslednej strane sú rôzne predmety – vystrihneme ich, dieťa si vyberie jeden predmet, čo chce hľadať. Potom rozložíme vystrihnuté kartičky domčeky lícom nahor (podľa záujmu a veku dieťaťa len časť alebo všetky) a vybraný predmet schováme pod jeden domček (dieťa sa nedíva kam). Dieťa potom kladie otázky typu: Je mačička schovaná v ružovom domčeku? Je v domčeku so záplatovou strechou? Je v domčku, kde svieti slniečko? Je v domčeku, z ktorého sa dymí? Je v domčeku, kde býva žabka?… T.j. vždy sa pýta iba na jednu vlastnosť domčeka, nie viacero vlastností naraz. Ak je odpoveď na otázku NIE – otočíme naruby všetky kartičky, ktoré to spĺňajú. Napr. dieťa sa pýtalo, či je v ružovom domčeku – nie je, takže všetky ružové domčeky otočíme lícom. Ak je odpoveď na otázku ÁNO, ale vyhovuje viac domčekov, treba otázku spresniť, žiadne kartičky sa neotáčajú. Pokračuje sa dovtedy, kým dieťa nenájde hľadaný predmet. Je to rýchla hra, do 5 minút sa dá nájsť predmet aj pri plnom počte kartičiek, kartičky sa otáčanm rýchlo míňajú.
Koníky - čo nesú
Koníky – čo nesú?
Logická hra pre deti – musia roztriediť kartičky koníkov do tabuľky. Musí pritom súhlasiť farba koníka v riadku a predmet, čo koník nesie v stĺpci tabuľky. Príprava na matematiku.
Koníky
Koníky-pexeso
Koníkové pexeso – zároveň sa môže hrať hra na rozlišovanie, ktoré koníky idú doľava a ktoré doprava. Dieťa nemusí vedieť strany pomenovať, iba roztriediť koníky.
Grid games - mriežky
Grid games – mriežky
Čo je to grid game? Keď dieťa ukladá rovnaké predmety na mriežku. Malo by ukladať predmety zľava doprava , začínať vo vrchnom riadku a pokračovať spodným riadkom. Je to príprava na čítanie a písanie (čítame, píšeme zľava doprava, po riadkoch…). Viac info na českej stránke montessoridoma. Je to zároveň a predpríprava na matematiku – dieťa sa naučí nevynechať žiadne políčko, tak ako pri počítaní do 10 nesmie vynechať žiadne číslo. Prípadne si na spomenutej českej stránke prečítajte podrobnejší návod. K týmto mriežkam si môžete kúpiť gombíky z nášho obchodíka – teraz vo zvýhodnených cenách.
Co bolo skor
Čo bolo skôr – pracovný zošit pre deti 2+
Pracovný zošit obsahuje štvorice obrázkov (10 štvoríc). Stačí len vytlačiť a poďho hrať sa. Cieľom hry je zoradiť štvorice podľa toho, čo sa udialo skôr.
Co bolo skor
Čo bolo skôr – kartičková hra pre deti 2+
Hra obsahuje štvorice obrázkov (10 štvoríc). Stačí len vytlačiť, vystrihnúť, prípadne zalaminovať a poďho hrať sa. Cieľom hry je vytriediť štvorice a zoradiť ich podľa toho, čo sa udialo skôr.
how--many-fish_01
Ryby, Rybky, Rybičky – prvá logika pre deti 2,5 +
Pracovný zošit pre malých milovníkov rybičiek. Úlohy preskúšajú prvé logické schopnosti dieťaťa: Rozoznávanie rybičiek rôznych druhov. Počítanie do 6. Ktorá rybka nepatrí medzi ostatné? (Malá, veľká, iný druh, plávajúca opačným smerom.) Pravo-ľavá orientácia. Rozoznáva dieťa, ktorá rybička pláva doľava a ktorá doprava? Maláci nemusia rozoznať ľavú a pravú stranu, avšak dokážu rozoznať smer rybičiek.
how--many-fish_01
First Logic with Fish- foe Kids 2,5+
Anglická verzia: Pracovný zošit pre malých milovníkov rybičiek. Úlohy preskúšajú prvé logické schopnosti dieťaťa: Rozoznávanie rybičiek rôznych druhov. Počítanie do 6. Ktorá rybka nepatrí medzi ostatné? (Malá, veľká, iný druh, plávajúca opačným smerom.) Pravo-ľavá orientácia. Rozoznáva dieťa, ktorá rybička pláva doľava a ktorá doprava? Maláci nemusia rozoznať ľavú a pravú stranu, avšak dokážu rozoznať smer rybičiek.
Rukavice, čiapky, šály
Rukavice, ciapky, saly

Rukavice, čiapky, šály – logické úlohy pre deti, s veselými zimnými obrázkami. Ktoré rukavice k sebe patria, ktorá čiapka a šál k sebe patria, ktorá rukavica nemá pár, čo nasleduje v riadku…

Darčeková hra
Darčeková hra

Aké darčeky nájdem pod stromčekom? Hra je zameraná na pamäť podobne ako pexeso. Prvok náhody a veselosti vnáša kocka a kartičky so stromčekami. Stihnú hráči nájsť všetky darčeky prv ako ich ktosi iný rozbalí? (Podrobnejšie pravidlá sú v PDFku.) Hra je určená pre deti vo veku 3+, pre 1 – 5 hráčov, trvá cca 15 min. Vyrobila som ju pre portal sdetmi.com, čo ma vlastne naštartovalo k tvorbe tohoto adventného kalendára. Vyrobila som verziu pre dievčatá, ktorá sa vám otvorí po kliku na obrázok alebo linku, a tiež verizu pre chlapcov, s chlapčenskými darčekmi, ktorú si môžete stiahnuť z tejto linky.

Súčasťou hry je kocka – buď si vystrihnete a zlepíte obrázkovú, čo je PDFku, alebo ak máte k dispozícii drevenú, tak stačí ak na ňu napíšete názvy darčekov, a to čo padne si buď dieťa samé prečíta, alebo mu pomôže rodič.

Podobnú hru som videla a tak narýchlo sme si ju doma spravili – so zvieratkami, naša malá sa ju hráva rada. Kocku sme si nechali klasickú drevenú, na ktorú sme napísali názvy zvieratiek, a to čo padne malej prečítam… A vytlačili sme si aj túto vianočnú verziu ako príjemnú obmenu.

Ak nemáte obojstrannú tlačiareň, stačí ak si na zadnú stranu stromčekov dokreslia deti odbalené balíčky samé. Tiež ostatné sady kartičiek nech označia značkami, aby sa dali rýchlejšie rozoznať a rozdať jednotlivým hráčom. Deti hra bude baviť o to viac, že budú jej spolutvorcami.

PribehoveKocky
Príbehové kocky

Hra na rozvoj reči – rozprávanie príbehov. 2. verzie: kocka + tabuľka alebo príbehové kocky. Dieťa má porozprávať príbeh, kde sú zahrnuté kto, kde, zápletka, ktoré padli na kockách.

Čo k čomu patrí?
Čo k čomu patrí?
V tejto hre sú dvojice kartičiek s témetikou zimy a Vianoc a dieťa ich má roztriediť, čo k čomu patrí. Nemusíte hrať s celou sadou – závisí na veku dieťaťa. Dvojice sú napr. stromček – vianočná guľa, oblátky – med, hokejista – puk, koníky so saňami – rolničky, telka – Perinbabka…
CervenoMOdreTyce
Červeno-modré tyče

Hra na učenie merania, rátania do 5. Využíva obrázky červeno-modrých tyčí ako pravítka. vytlačíte, rozstriháte a dieťa triedi predmety, podľa dĺžky. Triedi predmety do skupín „jednotky“, „dvojky“, „trojky“, „štvorky“, „päťky“.

KolacovaLogika
Koláčová logika

Logické hry s koláčikmi – mamy pečú a deti keď už nepomáhajú, aspoň sa hrajú. Koľko je koláčov? Ktorý koláč nemá pár? Ktorý nepatrí do riadku? Ktorý pokračuje v riadku? Koláčové stavby…

NasaPrincezna
Mala princezná

Pexeso s postavičkami z rozprávky Naša malá princezná + hra s kockou – čosi ako prvé Človeče nehnevaj sa, kde nejde o víťaza, ale o učenie sa pravidiel a výdrž detí pri hre.

Perniky
Perníčkové pexeso

Medovníkové pexeso – využite pravé medovníčky na 3D pexeso, alebo toto naše 2D…

Chcete sledovať novinky na www.mudramama.sk ? Zaevidujte sa vo formulári v päte našej stránky.
Kde nájdete viac našich aktivít? Takmer denne dávam nové foto na mudramama.sk na facebooku. Čo nenájdete tu, možno nájdete tam!