Ako odnaučiť deti cmúľať dudlík?
Básničky a piesne,  O našich výrobkoch,  Vývoj reči, písma,  Vývoj reči, písma

Ako som vymýšľala protidudlíkovú pesničku

V jednom z predošlých článkov Anglické pesničky pred spaním som písala o anglických piesňach pre deti Mother Goose Club. Medzi úplne prvé obľúbenejšie videá našej maláčky  z tejto rady patrí aj 3 little kittens:

Pieseň je o mačičkách, čo stratili rukavičky a mama im nechcela dať koláč a keď ich našli, mama už im ho dať chcela… presný text piesne je nasledovný:

„Three Little Kittens“ lyrics:
Three little kittens,
They lost their mittens,
And they began to cry,
„Oh, mother dear,
We sadly fear
Our mittens we have lost.“
„What! Lost your mittens,
You naughty kittens!
Then you shall have no pie.“
„Mee-ow, mee-ow, mee-ow, mee-ow.“

Three little kittens,
They found their mittens,
And they began to cry,
„Oh, mother dear,
See here, see here,
Our mittens we have found.“
„What! Found your mittens,
You darling kittens!
Then you shall have some pie.“
„Mee-ow, mee-ow, mee-ow, mee-ow.“

Three little kittens,
Put on their mittens,
And soon ate up the pie;
„Oh, mother dear,
We greatly fear
Our mittens we have soiled.“
„What! Soiled your mittens,
You naughty kittens!“
They began to sigh,
„Mee-ow, mee-ow, mee-ow, mee-ow.“

Three little kittens,
They washed their mittens,
And hung them out to dry;
„Oh mother dear,
Look here, look here,
Our mittens we have washed.“
„What! Washed your mittens,
You’re such good kittens.
I smell a rat close by!“
„Mee-ow, mee-ow, mee-ow, mee-ow.“

Maláčke sa páčili hlavne tie mačičky na rukách speváčky, spravili sme si vtedy také podobné z kartónu. Vystrihli sme mačaciu hlavu, maláčka vymaľovala, a zozadu sme prilepili pásik, do ktorého sa dali zasunúť prsty. Už sa nedochovali, ale možno si to zopakujeme…

Ako odnaučiť deti cmúľať dudlík?

Kým mamy dajú deťom prvý raz dudlík, predchádza tomu dlhé zdráhanie, sľúbili si, že to nespravia… a tu zrazu chcú utíšiť dieťatko a dudlík putuje do pusinky. A potom príde deň, keď začneme pomýšľať na to, ako dieťatko dudlíka zbaviť, aby nemalo krivé zúbky a neovplyvnilo to jeho výslovnosť, navyše dieťatko je už dosť veľké na dudlíkovanie. No je to ťažké rozhodnutie, lebo dudlík naozaj funguje ako utišovadlo a čiastočne aj ako uspávadlo, hoc ho deti len na noc majú… Keď už mala maláčka všetky zúbky, chcela som sa dudlíka zbaviť čo najrýchlejšie. Máme v rodine dospelákov, ktorí kvôli dudlíkovaniu nespoja vpredu zuby, iba posledné zadné stoličky. Máme aj takých v rodine, čo potajme mladšiemu bračekovi dudlík kradli z postieľky a ich chrup a sánka dudlíkaním do 5 rokov vôbec neboli ovplyvnené. U našej maláčky som si všimla, že jej začala vznikať medzi zúbkami medzera (tak okolo 20 mesiacov mala vtedy) a tak som sa rozhodla, že sa dudlíka musíme zbaviť čo najrýchlejšie.

Začala som jej večer spievavať pesničku o mačičkách s nasledujúcim textom (melódia a obraz požičaný z videa vyššie):

Boli tri mačičky,  mali tri dudlíčky
Bežali za mamou: Pozri sa maminka, máme dudlíčky, tu a tu a tu.
Čože? Vy máte dudlíčky? Vy škaredé mačičky!
Tak ja vám nedám koláč!
Miau, miau, miau, miau

Boli tri mačičky,  vypľuli dudlíčky
Bežali za mamou: Pozri sa maminka, vypľuli sme dudlíčky, tfuj a tfuj a tfuj (naznačila som pri speve vypľúvanie dudlíka)
Čože? Vypľuli ste dudlíčky? Vy prekrásne mačičky!
Tak ja vám dám koláč!
Miau, miau, miau, miau

Razom to bol hit vyžiadaný každý večer. Plus som maláčke dudlíky postupne nastrihla. Mala ich 5 a každý večer som nastrihla ďalší, ona ich potom postupne skúšala a hľadala nepokazený. Sama prišla a navrhovala, že dudku zalepíme, zašijeme, kúpime novú, najviac som sa bála prestrihnúť ten posledný, no v ten večer a aj nasledujúci v pokoji zaspala bez dudlíka. Sem tam si ešte naň spomenula, sem tam večer pýtala, plač sme mali jedinký krát. A bolo. A poviem vám, malo to veľký vplyv na vývoj reči. Do mesiaca mlela vo vetách, hoci dovtedy používala len pasívnu slovnú zásobu – v knižkách poukazovala všetko, ale slová nehovorila nijaké.

Tak nejako vznikol príbeh v knižke Ako mačičky zahodili dudlíčky. Skúste, možno zaberie aj u vás, alebo si vytvorte sami slová na obľúbenú pesničku vášho maláka…