Aktivity s deťmi 1-3,  Aktivity s deťmi 3-6,  Jemná a hrubá motorika,  Praktický život,  Praktický život

Ako naučiť deti zapínať gombíky

Niekto má možno doma montessori zapínacie rámy. My máme svetrík pre bábätko. A flanelové pyžamká, čo maláčka zbožňuje. Veď aj Macko Uško má na každý deň iné, pamätáte? Všetky hry a učenie sa dieťaťa sú hlavne o jeho vnútornej motivácii. Naša maláčka nie je ten trpezlivý typ, ktorý skúša princípy, kým ich nepochopí. Jej hry musia mať buď príbeh alebo praktický rozmer, ako som už písala. Mne v tomto smere, nech som aj v očiach Marie Montessori zlá, prídu montessori zapínacie rámiky trochu vytrhnuté z kontextu. Zapínanie a odopínanie zipsu sa dá predsa cvičiť na mikine, svojej aj mamkinej, s dieťaťom na kolenách. Podobne zapínanie gombíčkov a suché zipsy sú súčasťou topánok, kabeliek… Dieťa tak zároveň so zapínaním získava aj praktické skúsenosti. Zrejme je výhodou rámikov, že látka je na nich vyšponovaná a preto sa s ňou dieťaťu dobre robí. Ak má dieťa oblečenú mikinu, látka je vyšponovaná tiež.

Ja len, že koľko hračiek a aktivít okolo nás leží, len si ich všimnúť…

Priznám, že príliš sa zatiaľ maláčka do úplného pozapínania gombíčkov nehrnie, ale baví ju ich aspoň rozopínať. Minule ma prekvapila – rozopla všetky gombíčky na svetríku (zo skrine sme ho vytiahli pozapínaný) a potom si jeden gombík aj zapla (ostatné už nechala na mňa). No bola som na ňu pyšná, lebo sme to nejako netrénovali, len som sa vždy pýtala pri obliekaní pyžamka, či si ho nechce zapnúť sama. A jej odpoveď bola doposiaľ: NIE.

CIMG0107

Na svetrík som použila zvyšky vlny a zámerne každý gombík iný. Jednak že sú recyklované a dvak, že nech sa pršteky pocvičia na rôznych typoch gombíkov. Snáď sa bába dočká a raz ju jej malá maminka naozaj aj pooblieka, nielen povyzieka.

Ako pokračuje naša hra s obliekaním bábik? Prečítajte si v článku Oblečenie pre bábiky a hostina.

Web Múdra mama vznikal postupne a s prestávkami asi od roku 2013-2014. Je o všeličom, čo ma zaujalo pri výchove našej dcérky. Napríklad montessori princípy, niektoré z nich uplatňujeme pri hrách. Mám rada každú tvorivú techniku, najviac som sa venovala maľovaniu na hodváb a šitiu. Doma mám naškrečkované rôzne tvorivé materiály a teda sa u nás veľa tvorí. Som ročník 76, vyštudovala som Matfyz, pracovala v oblasti IT. V súčasnej dobe sa snažím pracovať z domu, venujem sa tvorbe webov a vymýšľam si aj vlastné malé projektíky (ktoré by som rada monetizovať, ako by povedali marketéri). O práci z domu tu tiež môžete nájsť pár článkov.