mliecne zubky, zubkova vila, prvy vypadnuty zubok
Čítanie s deťmi 4-5 rokov Praktický život Pre rodičov - o výchove Top 10 článkov

Štrbavý úsmev a krabička na zúbky

Keď naša 5-ročná G. zahryzla do veľkej slivky v záhrade u starkej, vyhlásila, že ju bolí zúbok. Preskúmali sme ústa a zistili, že sa jej začala kývať „jednotka vľavo dole“.  Len málilinko zatiaľ. Niektorým spolužiakom v škôlke už prvý zúbok vypadol. Veru je to tak, prichádza do obdobia štrbavosti predškoláka :) Zúbok sa kýval možno mesiac aj pol, však to isto poznáte… No a včera – aha, prvý zúbok von…

Čo sme sa my s ockom neodvážili, starká zvládla na jeden malý vreckovkový šklb (bola kedysi aj zubárskou sestričkou). Pri prvom zúbku dieťa ešte nevie, že to nebolí a tak si ho v ústach opatruje dlho, vyžíva sa v jeho posúvaní jazykom vpred a vzad…

V článku nájdete inšpirácie na knižky i rozprávky i aktivity na stiahnutie, čo súvisia so zubami a starostlivosťou o ne.

V skupinke s nápadmi pre malých čitateľov na koníku som videla knižku Moje zúbky a hneď som vedela, že to bude tá najlepšia príprava pre malého človiečika, kde je o zúbkoch ozaj všetko. Obsahuje naozaj všetko od bezzubých úst bábätka, vysvetlenia ako zúbky rastú, prečo sa začnú kývať, cez porovnanie chrupu dospeláka a mliečneho chrupu dieťaťa, aj názorné vysvetlenie ako vzniká kaz a ako a prečo sa o zuby pravidelne starať, dokona je tam i dvojstrana o návšteve zubára… Vrelo odporúčam.

Moje zúbky, knižka o zuboch pre deti

Knižka je hravo interaktívna, nájdete v nej otočné koliesko s fázami ako rastú zúbky  bábätkám, otváracie okienka, zrkadielko, najzábavnejšia je stránka s chlapčekom, ktorému pomocou šnúrky možno vytrhnúť zub:

Moje zúbky, knižka o zuboch pre deti Moje zúbky, knižka o zuboch pre deti Moje zúbky, knižka o zuboch pre deti

Moje zúbky, knižka o zuboch pre deti Moje zúbky, knižka o zuboch pre deti

Priznám sa, že v prípade tohoto jediného okienka som zapochybovala – dospelý chrup obsahuje 32 zubov, možno nie každému zuby múdrosti (teda osmičky) narastú, ale myslím, že v obrázku by mali byť, je v ňom len 28 zubov v chrupe dospelého.

Moje zúbky, knižka o zuboch pre deti Moje zúbky, knižka o zuboch pre deti 

Moje zúbky, knižka o zuboch pre deti Moje zúbky, knižka o zuboch pre deti Moje zúbky, knižka o zuboch pre deti

 

Ak hľadáte námety o tom, ako podnietiť deti k starostlivosti o zúbky, alebo určite by sa zapáčili aj knižky:

 1. O Kazovi, ktorý si hľadal domček  – autorkou je 8 ročné dievčatko. Ak dieťaťu napodobňujete chovanie postavičiek, rado sa zapojí. Je vhodná i pre menšie deti, príbeh je krátky, ale plný humoru. Kazo pri hľadaní domčeka vyskúša ústa celej rodiny, nájde šmykľavo biele zuby, i kazmi zamorené zuby, i ústa chrápajúceho dedka… napokon skončí u zúbkových víl.
 2. Leporelo Prečo si mám umývať zúbky zrejme zoženiete už iba v bazároch alebo na burze kníh.
 3. Už budeme dobrí Jedna z rozprávok – Indián bútľavý zub – je venovaná veľmi pokazeným zúbkom a strachu zo zubára.
 4. Danka a Janka Jedna z rozprávok je o tom, ako sa dá vybiť rozkyvkaný zúbok pri oblizovaní cencúľa.

Aktivity, hračky, hry, rozprávky o starostlivosti o zúbky na stiahnutie:

 1. Chcete sa hrať na zubára? Pripravila som pre vás PDF s chrupom mliečnym i dospelým – vytlačíte, postriháte a pripravíte si „Zubnú kartu“ (kliknite na linku a je tam zoznam s PDFkami), kam môže pri prehliadke malý zubár zapisovať, krížikovať kazy.
 2. PDF knižka o umývaní zúbkov odo mňa je tiež na tej stránke. Je trochu praštená, priznávam, je postavená na princípe „odveďte pozornosť vzdorujúceho dieťaťa inam“ :) Deti v období vzdoru (okolo tých 2 rôčkov) často si nenechajú poumývať zúbky, buď to skúste s knižkou o Kazovi, alebo aj s touto mojou :)
 3. Kartičky z eschovka.cz, kde dieťa rodeľuje, čo je zdravé a nezdravé pre zúbky.
 4. Ak ste doma na pintereste, potom som pre vás nachystala nástenku, kde sú všakovaké vtipné „zubné“ aktivity pre deti – známy experiment s vajíčkovou škrupinkou od koly, názorné ukážky ako umývať zúbky na viacero spôsobov a tak isto ukážky ako sa používa dentálna niť – všetko sa dá naučiť hrou.
 5. Rozprávky dostupné napr. na youtube: Prasátko Peppa u zubára, Prasátko Peppa a zoubečková víla Prasiatko Peppina pozná vari každý školkár, tieto dva diely vám pomôžu pred prvou (alebo každou) návštevou zubára a poodhalia tajomstvo zúbkovej víly.
 6. Pesničky: Pamätám si, že naša prvá návšteva zubárky s G. bola tiež o spievaní piesne o zúbkoch zo Spievankova. Pani zúbárka bola trpezlivá a na bábke jej ukázala, ako jej pozrie do úst, tak prezretie zúbkov sa podarilo. Potom jej však chcela naimpregnovať zúbky akousi bielou pastou, tak to už ústa boli zavreté na zámok. Pomohla práve pesnička, pretože sme ju spievali každý krát pri umývaní zúbkov. Dodnes beriem pesničku ako „časovač“, ako dlho zúbky umývať – jedenkrát zaspievame na spodné, druhýkrát na vrcjné, tretíkrát na „vyzametanie“ spredu, a potom este vyzametáme jazyk. Je pravda, že G. si už dávnejšie zvláda umývať zúbky sama, no priznajme, sem tam to odflákne, tak potom ešte doumývame my rodičia. Pieseň o zúbkoch má i Fíha Tralala, alebo najnovšie i Miro Jaroš s projektom veselé zúbky.

A ak by ste neodolali a chcete i príbehy o zúbkovej víle, našla som v kníhkupectvách tieto:

 1. Návšteva zúbkovej víly
 2. Grázlik Gabo a zúbková víla
 3. Klementínka, zúbková víla
 4. Zúbková víla Zublinka

K zúbkovej víle sme sa napriek prvému vypadnutému zúbku zatiaľ nedostali. Aj v knižke Moje zúbky bola spomenutá, i zvyky z ďalších krajín, pri prvých vypadnutých zúbkoch (zväčšite si obrázok nižšie).

IMG_7807

Možno by vás zaujali aj krabičky na vypadnuté zúbky, dajú sa nájsť v hračkárstvach alebo aj pekné hand-made na sashe. Aj keď ja sa priznám, že mi to príde trochu čudné, zúbky zbierať :) Navrhla som G., že si môžeme vyrobiť krabičku na zúbky, keď tá jej jednotka pomaly už len na vlásku držala. Robili sme v tej chvíli niečo iné, tak som nešla ihneď hľadať vhodnú malú krabičku a potom sme na to pozabudli. V ten deň sme dostali balíček, z ktorého zostala krabička a ona vyhŕkla, že to bude na jej zúbky, priznám sa, schuti som sa na tom zasmiala :) Do tejto „krabičky“ by sa zmestili zúbky všetkých škôlkarov :)

IMG_7772

A to je nadnes všetko, milí štrbaví priatelia :)

 

 

 

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...