kreativne aktivity pre deti, aktivity skoláci
Aktivity s deťmi 6-9 Rodičovské rady a tipy

Päť kreatívnych aktivít pre školákov

Ak hľadáte aktivity pre školákov, ktoré ich dostanú preč od televízie, počítačov, tabletov a mobilov, ste na správnom mieste. Deti v tomto veku je ťažšie niečím zaujať, ale nie je to nemožné.  Psychológovia odporúčajú, aby sme deti nechali nudiť sa, pretože to rozvíja ich kreativitu. Na druhej strane, určite chcete so svojimi deťmi tvoriť krásne spomienky. Práve to je cieľom nasledujúcich aktivít, ktoré budú baviť malých aj veľkých.

Vyrábanie handmade darčekov

Deti zbožňujú obdarúvanie iných ľudí. Výroba handmade darčekov je však viac ako nakreslenie obrázkov pre babičku a dedka. Rozvíja ich schopnosť kreatívne riešiť problémy, jemnú motoriku a krátkodobú pamäť. Môžete im dať rôzne druhy materiálu na tvorenie a počkať, čo si vymyslia, alebo, ak máte doma dieťa, ktoré rado nasleduje inštrukcie, investujte do kreatívneho balíčka, v ktorom je už všetko pripravené.

Môžete spolu vyrobiť darčeky pre otca, navrhnúť si potlač na tričká alebo ich rovno namaľovať. Deti veľmi baví aj výroba mydiel alebo sviečok. A keď nič z toho nechcú skúsiť, určite neodolajú výrobe domácich čokoládových bonbónov.

Domáci kozmetický salón

Viete čo majú deti úplne najradšej? Keď môžu robiť to, čo baví dospelých. Urobte si doma kozmetický salón. Z chladničky vylovte uhorky alebo avokádo a pripravte si pleťovú masku. Doprajte si ozdravnú kúru na vlasy, dovoľte deťom vyskúšať váš make-up a nezabudnite na manikúru a pedikúru.

Srdiečka malých slečien potešia hravé nálepky na nechty. Zároveň to bude prvok, ktorý im vydrží viac dní a budú si ho tak užívať dlhšie. Vyberte dostatočné množstvo motívov, aby mali veľa možností kreatívnych kombinácií.

Starostlivosť o domáceho miláčika

Adopcia alebo kúpa domáceho miláčika vedie k nespočetným zábavným situáciám. So psíkom môžete chodiť na prechádzky, cvičiť s ním rôzne povely a tiež iba tak šantiť alebo sa maznať. Pre deti sú domáci miláčikovia často aj kamarátmi, s ktorými sa dokážu porozprávať. Pokiaľ na nich necháte aj zodpovednosť za kŕmenie, kúpanie a venčenie, vypestujete v deťoch zmysel pre záväzok. Dopredu však pripravte všetko, čo budú psíkovi dávať, aby nedošlo k zdravotným komplikáciám – nezabudnite najmä na hypoalergénne granule pre psíka.

Ušite si niečo

Využite zábavnú aktivitu na to, aby ste deti naučili viac o vzniku vecí, o námahe, ktorá je potrebná na ich výrobu a zároveň rozšírte ich schopnosti o niečo, čo už nie je v dnešnom svete úplne bežné. A neberte pri tom ohľad na to či máte doma dievča alebo chlapca, šitie je zábavné pre všetkých.

V tomto veku by už mali zvládať bezpečne zaobchádzať s ihlou a dokázať na ňu navliecť niť. Ak máte doma šijací stroj, bude ich to baviť ešte viac. Ručné šitie je však predsa o trochu bezpečnejšie. A čo si môžete spolu vyrobiť?

  • Obliečky na vankúše
  • Srdiečka naplnené sušenými kvetmi (prevoňajú napríklad skriňu)
  • Oblečenie pre bábiky
  • Čelenky do vlasov
  • Hračky
  • Alebo skúšajte praktické veci – prišívanie gombíkov a zašívanie malých dierok v oblečení

Z podobného súdka môžete skúsiť aj pletenie, plstenie, háčkovanie, makramé alebo vyšívanie. Okrem novej zručnosti vypestujete u dieťaťa aj trpezlivosť a hrdosť na niečo, čo samo vyrobilo.

Jednoduché vedecké experimenty

Deti v školskom veku zbožňujú experimenty, pri ktorých vyrobíte napríklad sliz. Môžete sa inšpirovať knihami pre malých vedcov alebo videami na YouTube. Jednoduché experimenty si vystačia aj s prísadami, ktoré máme doma – ako je ocot, sóda bikarbóna alebo pena na holenie. Ak sa vám nechce využívať silu chémie, môžete vedu presunúť do exteriéru a skombinovať napríklad spoznávanie hmyzu spolu s jeho fotografovaním.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...