Červeno-modré tyče - labyrint
O našich výrobkoch,  Matematika,  Montessori slovníček,  Top 10 článkov,  Vtipné detské počiny

Montessori červeno-modré tyče: labyrinty

Montessori červenomodré tyče sú pomôcka na učenie rátania do 10. Nie je to len rátanie samotné, ale dieťa sa aj naučí odhadovať dĺžku, porovnávať, po čase sa dajú využiť na učenie sčítavania a odčítavania. Vyčerpávajúco je to popísané vo veľmi inšpiratívnom blogu www.montessori-doma.sk (odporúčam prelistovať každej mamine, čo hľadá akým spôsobom sa hrať s dieťaťom a niečo ho pri hre i naučiť).  V kategórii Aritmetika/Počítame do 10 je vysvetlenie na čo pomôcka slúži aj námety na postupné zoznamovanie s pomôckou a jej využívanie v hrách.

My sme si pomôcku tiež vyrobili po domácky – dedko nám narezal latky a ja som ich zafarbila akrylovými farbami. Zišlo by sa aj prelakovať, no svojmu účelu slúžia aj takto.

Naša maláčka je trochu netrpezlivý tvor, nechcela som ju do ničoho nútiť. Nové veci ju zaujmú, a tak sme pomôcku najskôr využili na primeriavanie plyšákov. Hrali sme sa na škôlku, a postupne sme plyšákov rozdeľovali do tried „dvojky“, „trojky“, „štvorky“. Hrali sme sa viac krát, takže bez váhania teraz keď vyberie maláčka niektorú tyč, vie porátať dieliky a povie – to je sedmička, to je trojka a pod. Tak isto sme zapájali tatinka, ktorý pýtal z druhej izby: „Potrebujem päťku, dones mi päťku, prosím ťa.“ a pod. Dokonca sme merali aj nás – skladali sme tyče: Ona je desina a jednotka a my s mužom sme obaja desina a osmička, he-he.

Robíte deťom čiarky na zárubni, ako sú vysoké? Alebo niekde na dverách, alebo máte taký pekný žirafkový meter? My našej maláčke robíme čiarky na zárubni. Preto asi naša primeriavacia hra mala takéto ukončenie:

Montessori tyče - primeriavanie

Zaznamenané sú výšky zvieratiek a asi aj čosi viac, he-he.

Ďalšia hra bola v čase, keď mala maláčka v obľube mikádo – keď som jej ponúkla tyče, že poďme hrať s nimi mikádo, hneď bola zábava veliká. Potom som jej skúsila ukázať labyrint, a chodili sme po ňom. Výsledkom je – že skladá pre svojich plyšákov (Atos, Lajka, Eska, Klára… skoro ku všetkému u nás musia byť) mikádové labyrinty – a do každej časti labyrintu im dala sušenú brusnicu, aby sa nestratili a mohli si vyňuchať cestu späť. Aj keď som jej ukázala, ako sa má stavať labyrint, znova do neho dala sušené brusnice alebo aspoň skladačky – kocky alias granule pre psíka, ktoré má na konci labyrintu vyňuchať.

Červeno-modré tyče - labyrint

Červeno-modré tyče - labyrint

Červeno-modré tyče - labyrint

Červeno-modré tyče - labyrint

Zatiaľ nefunguje u nás, aby si postavila sama schody, ak jej ich poskladám ja, dá sa s ňou i povysvetľovať, roztiahnuť rúčky a odhadovať vzdialenosti, to ju až tak nebaví. A tú metrovú tyč do roztiahnutých rúk takmer ani nechytí. Okrem toho si maláčka  rada požičiava krajčírsky meter alebo aj taký plechový schovávací colštok, čo sa používa na meranie nábytku alebo miestností. Deti okolo 2 rokov nerozumejú meraniu úplne presne, ale dokážu sa zahrať a opakovaním hry pochopia. Prekvapia vás v skokoch, keď neskôr využijú pomôcky spôsobom ako nečakáte a vám je jasné, že napriek tomu, že sa nehrali vysvetleným spôsobom, pochopili význam pomôcky svojou vlastnou cestou.

Keďže rada šijem, tak som sa pohrala aj s myšlienkou ušiť montessori červeno – modré metre.  Dieliky som volila 5cm. Na rozdiel od tyčí sú ľahké a dajú sa aj zošuľkať do valčeka ako krajčírsky meter. Môže sa nimi merať aj obvod, nielen dĺžka. Sem tam pri narábaní s drevenými tyčami malá šermovala ako s mečom a keďže náš tatuško bojové umenia rád, našla i povzbudenie na vzájomné šermiarske boje. Skrátka v našej domácnosti by každej čisto montessori mame vlasy dupkom stáli, he-he.

Červeno-modré metre

Červeno-modré metre

Alebo ak vás zaujali červeno-modré tyče a máte doma lapaja ako my, čo má na všetko svoj vlastný objavný postup, vymyslela som pre najmenších aj alternatívu v podobe zvieratkovej pampúšikovej sady:

Pampusikovia-zvieratka

Montessori prístup hovorí, že každá pomôcka by mala byť zameraná na jednu vlastnosť. Preto napríklad ružová veža má všetky kocky jednej farby, aby dieťa upriamilo pozornosť na veľkosť kociek. Podobne červeno-modré tyče sú dômyselne vymyslené a určené na pochopenie počítania od 1-10, na nič iné. Ja sa montessori prístupom inšpirujem a do výrobkov pretavujem po svojom, ja mám viacúčelovosť pomôcok rada. Teda táto pomôcka slúži na rozoznávanie srsti zvierat, meranie, porovnávanie, počítanie do 5. Ak sa vám pomôcka páči,   je možné kúpiť si ju v  našom obchodíku.