Aktivity s deťmi 3-6,  Štvrtá lekcia: Príbeh písma,  Vývoj reči, písma

Kto – Kde – S kým – Čo robí

Nie, bulvár nie – ale zábavná hra. Hrávali sme sa ju na základnej škole. Najideálnejšie pre 4 hráčov.

Cieľom tejto hry je povzbudiť prváčikov do čítania. Ak už hru poznajú, vedia, že sa pri nej nasmejú a preto ochotne pristúpia na čítanie. Teda neviem – tiež to tak majú tie vaše prváčatka, že čítať šlabikár je ako za trest? :)

Písaná verzia

Všetci hráči vpisujú naraz. Každý hráč má hárok papiera.  Papier zloží na štvrtiny – a do jednotlivých stĺpcov sa bude vpisovať KTO – KDE – S KÝM – ČO ROBÍ.

V prvom kole hráč vpíše KTO.  Preloží papier tak, aby práve zapísaný stĺpec bol zahnutý smerom k stolu (a nebolo možné ho prečítať) a posunie svoj papier ďalšiemu hráčovi.

V druhom kole hráč vpíše S KÝM. Znovu preloží papier tak, aby nebolo vidno obsah stĺpcov KTO a S KÝM a posunie ďalšiemu hráčovi…

A tak pokračujú, kým nie sú vyplnené všetky 4 stĺpce. Na konci sa papiere rozbalia a nahlas čítajú. Tým, že veta bola poskladaná od 4 hráčov, väčšinou vznikajú vtipné skomoleniny. Čím väčšie „halušky“, tým viac smiechu pri čítaní. Samozrejme keď sme to hrávali ako pubertiaci, tak…

Táto hra je naša obľúbená v aute na dlhších cestách. Hrávame ju síce len my dve s dcérkou na zadnom sedadle, zakiaľ ocko šoféruje a popodfúz sa usmieva. Aj vo dvojici to je dobrá zábava.

Čítacia verzia

Aby som povzbudila našu prváčku k čítaniu, tak som urobila papierovú verziu a vety sme zostavovali kombinovaním farebných kartičiek. Karčička s červeným písmom do červeného stĺpca atď. Kartičky sme pomiešali a rýchlo náhodne poukladali do stĺpcov.  A na striedačku čítali.

Hru si môžete stiahnuť v PDF tu – prípadne sa zahrajte písanú verziu na precvičenie písma. Celkovo je v súbore 28 slov do každého stĺpca – teda kombinácii je nespočetne.

Uznávam – niektoré kombinácie sú s detských vtípkov (napr.: jedia žltý sneh, pijú banánovú šťavu, so šušňom… väčšinou práve takéto vtípky deti dobre chápu, žiadny intelektuálny humor zatiaľ, takže pre u nás sú tieto najobľúbenejšie) – ak sa k vášmu naturelu nehodia, kľudne ich po vystrihnutí z hry vyhoďte :)

Viac hier zameraných na prvé čítanie a písanie na stiahnutie nájdete tu.

Naše vety ste videli aj v úvode:

 

 

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť