1-2 roky,  2-3-4 roky,  Čítanie s deťmi,  Recenzie knižiek,  Vývoj reči, písma,  Vývoj reči, písma

Knižky pre vek 1,5-3,5

Zo zoznamov našich najobľúbenejších knižiek pre najmenších (1,5-2 roky) alebo najobľúbenejšíck knižiek pre malákov (2,5-3,5 rokov) vyberám a pridávam niektoré ďalšie knižky, ktoré si zaslúžia zvláštnu pozornosť, pretože majú v sebe okrem príbehu aj niečo iné – interaktívnosť, vtipnosť, poučnosť.

Hervé Tullet – “Knížka” – toto je veľká zábava, pritom v knižke nie je nič iné ako pár farebných bodiek. Knižka však dieťa vtiahne: Zaťukaj na žltú bodku – čo sa stane na ďalšej strane? A čo sa stane, keď zatrasieme knižkou, fúkneme, tleskneme… Závidím autorovi myšlienku, lebo ktokoľvek ho napodobní, bude jasné, koho napodobnil.

CIMG1478

Ďalšia z interaktívnych knižiek “Nenásytná húsenička”. Ak sem-tam čítate blogy mamín v angličtine, tak viete, že  je to pre nich klasika asi ako pre nás “Moj macík”, má ju temer každé americké dieťa. Knižka obsahuje životný cyklus motýľa + čo sa mi veľmi páči sú predierkované ovocia, ktorými sa hladná húsenička prekúsala až do štádia kukly. Dieťa sa na dierkách učí počítať – má hmatový zážitok.

CIMG1457

CIMG1458

Knižka “O krtkovi, ktorý chcel vedieť, kto sa mu vykakal na hlavu“, nuž tak tu si zgustnete – je to vkusne, či nevkusne(?),  na každej strane knižky hovienko od iného zvieratka… napokon muchy rozriešia, kto je vinník a krtko sa pomstí, ha-ha-ha. Pre deti veľmi zábavné.

CIMG1466

CIMG1467

Svetlana Kapalková je logopedička, napísala aj knižku o vývoji reči, o ktorej som už písala. Jej rada je – s deťmi rozprávať v jednoduchých vetách, o slovo dlhších, ako používajú deti. A jej knižočky sú presne také – krátke jednoduché vety. A užitočné príbehy – ako Ninka dostala nočník a naučila sa doň cikať. Odporúčam aj pri nácviku cikania do nočníka.

Svetlana Kapalkova Kniha o nočníku

Svetlana Kapalkova Kniha o nočníku

Ďalšia knižka Svetlany Kapalkovej “Dobrú noc!” je o dievčatku, čo zaspávalo samé vo svojej izbičke – veľmi sa mi páčila na poslednej strane možnosť vlepiť obrázok dieťaťa. Knižka môže byť osožná aj vtedy, ak navykáte dieťatko na spanie vo vlastnej izbičke.

Svetlana Kapalkova Kniha o nočníku

Svetlana Kapalkova Kniha o nočníku

Aj vás zaujala nejaká knižka ktorá má interaktívne prvky alebo je iným spôsobom osobitá?  Napíšte do komentárov, rada sa nechám inšpirovať.

Web Múdra mama vznikal postupne a s prestávkami asi od roku 2013-2014. Je o všeličom, čo ma zaujalo pri výchove našej dcérky. Napríklad montessori princípy, niektoré z nich uplatňujeme pri hrách. Mám rada každú tvorivú techniku, najviac som sa venovala maľovaniu na hodváb a šitiu. Doma mám naškrečkované rôzne tvorivé materiály a teda sa u nás veľa tvorí. Som ročník 76, vyštudovala som Matfyz, pracovala v oblasti IT. V súčasnej dobe sa snažím pracovať z domu, venujem sa tvorbe webov a vymýšľam si aj vlastné malé projektíky (ktoré by som rada monetizovať, ako by povedali marketéri). O práci z domu tu tiež môžete nájsť pár článkov.