Vývoj reči, písma,  Vývoj reči, písma

Ako podporovať malákov v čítaní

  1. Čítajte rozprávky pred spaním, to podporí záujem dieťaťa o knihy.
  2. Pripravené prostredie = knižky sú na očiach, dostupné, lákavé.

My sme si často príbehy pred spaním vymýšľali, a hoci sme inak listovali v knižkách veľa, nikdy sa s nimi maláčka sama od seba nezačala hrať. Až keď nastúpila do škôlky a pani učiteľka im sem tam pred spaním čítala rozprávku, začala ju maláčka napodobňovať – uložila bábätko, uistila sa, že už má zavreté očká a začala “čítať”. Spočiatku spievavala pesničky (tak 2,5 roka), lebo to si dobre pamätala texty, vždy pred spaním spievavame. Potom si začala vymýšľavať vlastné príbehy (táto jej hra pretrváva dodnes – 3,5 roka). Zaujímavé je, že väčšinou si na čítanie prináša naše knižky – bez obrázkov, len s textami, tak veľmi sa hrá na veľkáčku.

CIMG8308

CIMG8316

CIMG8638

Knižiek máme spústu, vyčlenila som tie, čo čítavala najradšej a naukladala do spodných dvoch políc v spálni, kde dočiahne. Tiež má jednu policu vo svojej izbičke, na ktorej je len pár kníh. Obieňame podľa toho, čo ju akurát baví.

CIMG7627

A tiež som využila stojan na noviny, má ho hneď pri dverách, aby ju to lákalo siahnuť po knihe.

CIMG7626

No nie vždy je to celkom tak ako si predstavujeme – siahla po knihách, vyhádzala ich von, že potrebuje kolísku pre bábätko, ha-ha.

CIMG7623

Web Múdra mama vznikal postupne a s prestávkami asi od roku 2013-2014. Je o všeličom, čo ma zaujalo pri výchove našej dcérky. Napríklad montessori princípy, niektoré z nich uplatňujeme pri hrách. Mám rada každú tvorivú techniku, najviac som sa venovala maľovaniu na hodváb a šitiu. Doma mám naškrečkované rôzne tvorivé materiály a teda sa u nás veľa tvorí. Som ročník 76, vyštudovala som Matfyz, pracovala v oblasti IT. V súčasnej dobe sa snažím pracovať z domu, venujem sa tvorbe webov a vymýšľam si aj vlastné malé projektíky (ktoré by som rada monetizovať, ako by povedali marketéri). O práci z domu tu tiež môžete nájsť pár článkov.