Busy Bags / Vrecúškové aktivity Jemná a hrubá motorika Matematika Prvá logika Vývoj reči, písma Vývoj reči, písma

Išla babka z kopečka

Poznáte hru Išla babka z kopečka?

Išla babka z kopečka
Vrzgali jej kolečka
Vrzgy, vrzgy vrzg
Schovaj tento prst

Môže sa hrať dieťa samé alebo viac detí, pamätám si, že mi v škôlke sme sedeli okolo stola šiesti a jeden počítal pršteky všetkým ostatným… Ruky na stôl a na slabiky básničky počítame pršteky ako pri vyčítanke, ten na ktorý ukážeme pri slove prst sa musí ohnúť a schovať pod dlaň. Tak sa postupuje, až kým nezostatne len jeden prštek. Hra môže pokračovať odznova, pršteky ráta majiteľ víťazného pršteka.

Skúste deťom navrhnúť aj iné vyčítanky, na ktoré môžu rátať pršteky:

Eniki beniki kliky bé
Abr farb dominé
Elce pelce dopekelce
En ten ten
Ty musíš ísť z kola ven

En ten tulipán
Na mozste je starý pán
A pod mostom ryba s chvostom
Chytajte ju bude hosťom
En ten ten
Ty musíš ísť z kola ven

 

Aka fuka funda luka,
Funda kava keven duka
Ak fuk funda luk
Funda kava keven duk

 

Deti začnú potom vypočítavať všetko, he-he. Ktoré jabĺčko si vybrať z misky, ktorý koláčik z kôpky, s čím spomedzi hračiek sa budú hrať… Alebo im sami navrhujte napríklad nech vypočítajú schody alebo tyčky na zábradlí a podobne. Spočiatku deti niektoré pršteky alebo kamarátov pri vypočítavaní zabudnú alebo naopak ukážu viac razy, to nevadí, zdokonalia sa, naučia sa. A takéto rozdeľovanie a počítanie po jednom je prípravou na čítanie písmeniek (pekne po jednom písmenku, jedno za druhým) ale i na počítanie (priraďovanie a počítanie predmetov po jednom, tak aby sme žiadny nevynechali).

Keď začala všetko vypočítavať naša maláčka, napadlo ma, že som čítala o „grid game“ „mriežkovej hre“. Napríklad  na českej stránke montessori doma,  nájdete tam vysvetlený postup hry – jednoduchšiu verziu a pre detičky, čo už trošku počítajú aj zložitejšiu verziu s kockou. Aj všetko, čo sa pri nej detičky naučia. Tak isto tam nájdete linky na zdarma stiahnuteľné „mriežky“.

V podstate ako predmety k mriežke, sa môže použiť čokoľvek, čoho máte viacej kusov – napríklad aj legové kocky, iné stavebnicové dieliky, bambuľky, gombičky, guličky, úplne najobľúbenejšia by bola zrejme verzia s lentilkami alebo gumovými mackami :)   Ak by ste chceli, u nás v obchodíku máme pekné drevené detské gombičky v ponuke, ktoré som kupovala aj kvôli šatočkám ale prednostne pre tieto mriežkové hry (ružový macko, hnedý macko, karkulka, tyrkysové dievčatko, farebné gombíky.

Cerveny-gombik CIMG2473 CIMG2470 tyrkysova-dievcinka karkulka

Mohlo by sa vám tiež páčiť...