Aktivity s deťmi 1-3 Aktivity s deťmi 3-6 Ľavá a pravá Ľavá a pravá

Prečo všetky ryby plávali doľava?

Ešte na základke sme mali fajn učiteľa na výtvarnej výchove. Raz zadanie znelo – namaľujte morské dno. Učiteľ sa prechádzal po triede a pozoroval naše maľby. Okrem jednoho dievčaťa sme všetci namaľovali ryby, ktoré plávali len doľava. A viete prečo? Všetci sme boli praváci. Praváci spontánne nakreslia profily tváre, či ryby a podobne smerujúce doľava. (Veď si to skúste, je to oveľa prirodzenejšie pre nas, pravákov.)

Pravo-ľavá orientácia zahŕňa rozlišovanie a  slovné rozoznávanie.

  • Rozlišovanie pravej a ľavej strany dieťa zvláda oveľa skôr, ako je schopné ľavú a pravú stranu pomenovať slovne.
  • Deti najprv rozoznávajú správne pravú a ľavú stranu na vlastnom tele, potom na ľuďoch obrátených ku nim chrbtom a až nakoniec na ľuďoch obrátených ku nim tvárou. (Všimnite si Spievanku, keď tancuje ľavá ruka vpred, ľavá ruka vzad. Ktorú ruku ukazuje? Pravú. Podobne Fíha Tralala na jej novom DVD v jednej pesničke. Aby deti zbytočne neplietli, keď stoja ako diváci oproti nim.)

 

Tvorivú aktivitu pre deti na rozlišovanie pravej a ľavej strany, ktorú zvláda i dieťa, čo nevie zatiaľ ľavú a pravú pomenovať  som popísala aj v článku Kam idú nôžky Rafaely stonožky?

Tieto naše aktivity ma inšpirovali, aby som pre vás vytvorila kartičkové hry pre rozlišovanie pravej a ľavej strany, môžete ich stiahnuť zdarma: Rafaeline ponožky alebo Ryby, Rybky, Rybičky – prvá logika pre deti 2,5+

V kategórii Ochutnaj zdarma je viacero hier na stiahnutie zdarma, veď nakuknite.

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...