Aktivity s deťmi 1-3 Aktivity s deťmi 3-6 Busy Bags / Vrecúškové aktivity Jemná a hrubá motorika Montessori slovníček

Busy Bags – vrecúškové aktivity

Každý rodič maláka asi pozná chvíle, keď je malákovi pridlho a začnú sa výmysly, ťahanice, vzpieranie, plač. Napríklad  cestovanie na dlhšie vzdialenosti  alebo čakanie v dlhých radoch,  keď treba niečo neodkladne vybaviť alebo napríklad aj obed alebo oslava v reštaurácii. Je veľa miest, kde na detičky myslia a majú pre ne prichystaný detský kútik. U nás taký majú v banke aj u detského lekára. Na pošte nie, ale majú tam aspoň stolíček s reklamami. Ak je príliš dlhý rad, stihne im to tam nejedno dieťatko pekne poupratovať, porozkladať na kôpky, vybrať si, čo sa mu páči. V lekármi majú tiež reklamné letáčiky v stojane pri dverách a maláčka si nejakým zázrakom vždy povyberá a prinesie tie najzábavnejšie – napríklad o mastiach na hemeroidy alebo o prípravkoch proti plešateniu. Potom všetci čakajúci v rade majú zábavu, ak chce vysvetlenie, na čo to je.

No keď potrebujete dieťa zaujať a nie je na blízku záchranná stanica v podobe detského kútika, ani v podobe stojana či stolíka s reklamnými plagátikmi, môže pomôcť „busy bag“ – vrecúšková aktivita. Je to hračka, či aktivita, ktorá nachvíľu, keď to potrebujete, zabaví dieťa.  Svoj názov „vrecúšková“ dostala preto, že väčšinou sa skladá z dielikov, ktoré sú zabalené vo vrecúškach, či samozatváracích sáčkoch alebo krabičkách. Rodič ich môže mať v taške v zálohe hneď niekoľko, lebo sú ľahké, malé, skladné. Veľa  aktivít je možné robiť aj postojačky, všimnite si, že deti málokedy pri hre sedia. Ak náhodou nemáte vrecúškové aktivity so sebou – improvizujte, existuje veľa slovných hier, ktoré sa dajú hrať aj s malými deťmi.

S väčšími deťmi môžete takéto aktivity aj vyrábať (strihať, lepiť, baliť). Keď sa niekam chystáte cestovať, alebo viete, že musíte ísť niekam, kde budete dlho čakať, dieťa si ich môže samo nabaliť do svojho ruksačika. Naučí sa plánovať dopredu, naučí sa zabaviť sa a čakať pokojne.

Spravila som novu kategoriu v blogu „Námety na vrecúškové aktivity„, kam budem zaraďovať články, kde nájdete inšpirácie na vrecúškové aktivity. Ak čas dovolí, budem dávať aj podlkady v elektronickej verzii do kategorie Ochutnaj zdarma. Niektoré si môžete doma vyrobiť z filcu alebo zvyškov látok.

Viete o tom, že skupinky mám si vrecúškové aktivity vymieňajú? Viac o tom v článku Busy Bags, vrecúčkové aktivity – výmeny medzi maminami.

Máte už doma kopec vrecúškových aktivít a chceli by ste vedieť, ako ich prehľadne uložiť, tak aby boli dieťaťu ľahko dostupné? Viac o tom v článku Busy Bags, vrecúškové aktivity – organizovanie, ukladanie.

 

 

Mohlo by sa vám tiež páčiť...