mandala, mandala na steu, drevena mandala na stenu
Uncategorized

Mandala na stenu – psychologický nástroj

Iste ste počuli o tom, že mandaly sú v dnešnej dobe čoraz viac vyhľadávanejšie. Slúžia nie len ako dekorácia v byte, ale aj ako nástroj na upokojenie a povzbudenie duše. Pozrite sa, ako nebadane aj na vás táto dekorácia pôsobí.

Úspech presadenia mandaly do Európy sa pripisuje psychológovi Carlovi Jungovi. Počas svojho života sa venoval duševne chorým pacientom, s ktorými skúšal rôzne terapie. Zoznámil sa s mandalami a zistil, že jeho pacientom veľmi pomáhajú. Išlo o to najmä vtedy, keď ich vyfarbovali. Pacienti v nich totiž vyjadrili, čo cítili.

Dnes môžete drevené mandaly na stenu vidieť v mnohých domácnostiach. Je nie len dekoratívnym ale aj psychologickým doplnkom. Symbolizuje harmóniu a jednotu. Jej cieľom je usmernenie na duchovej ceste, pokoj duše a mysle. Kruhové vzory mandál pripomínajú, že život nikdy nekončí a všetko medzi sebou je prepojené. Mandala má veľký vplyv na človeka. Pri jej pozorovaní dochádza k upokojeniu duše a mysle. Môžeme ich použiť na zlepšenie duševného aj emočného zdravia.

Kruhové, polovičné aj viacdielne

Dnes môžeme pozorovať rôzne druhy mandál, ktoré skrášľujú domácnosti. Medzi najvyhľadávanejšie patria kruhové mandaly, kvetinové mandaly, polovičné mandaly a viacdielne mandaly. Základom kruhových mandálov je kruh, ktorý je symbolom človeka ako celku. Kruh je aj symbolom jednoty a celistvosti.

mandala, mandala na steu, drevena mandala na stenu

Kvetinové mandaly sú mandaly usporiadané do listov. Hlavným detailom je kvet, ktorý je symbolom duchovného rastu. Kvet predstavuje aj existenciu stvorenia, preto sa stáva silným symbolom osvietenia. Medzi vyhľadávané patria aj liečivé mandaly, ktoré pomáhajú emocionálne liečiť. Podporujú reflexie, zmierňujú napätie a stres. Liečivé mandaly využívajú najmä terapeuti vo svojich ambulanciách. Najlepším využitím je ich vyfarbovanie, ktoré pomáha pacientovi sústrediť sa.

Mandaly očisťujú, podporujú isté vlastnosti, harmonizujú stres a chaos, ktorý sa nachádza v naších životoch. Vďaka tomu, že nemajú začiatok ani koniec, pomáhajú nám približovať sa k sebe samému. Sú veľkým zdrojom pokoja.

Najvýraznejšie účinky mandaly:

  • Znižujú stres a úzkosť,
  • znižujú frekvenciu srdca,
  • zlepšujú jemnú motoriku rúk a koncentráciu
  • zmierňujú chaos a stres,
  • upokojujú myseľ a srdce.

TIP: O ďalších účinkoch mandaly sa dočítate na magazíne drevko.

Mandaly sú významné u každého z nás. Nie je to len obyčajný obraz, ale aj vzácna dekorácia, ktorá dotvorí celý dizajn interiéru.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...