Pre milovníkov umenia

Damien Rice

Už niekoľko krát som sa vrátila k youtube videu z koncertu Damiena Rice.

Damiena Rice som si prvý krát všimla a vyhľadala po vzhliadnutí filmu Na dotyk (Closer v originali). Jedna z piesní The Blower’s Daughter v podaní Damiena Rice sa možno mnohým vryla pod kožu, pre jej naliehavosť. Naliehavosť, s akou je zaspievaná, prežívaná. Tu je jej oficiálne video. Kto je kráska s vlasmi rozviatymi vo vetre? Lisa Hannigan. Patria Lisa a Damien k sebe?

Priznám, že vtedy ma dosť iritovali ostatné piesne, ktoré som od neho počula, zdali sa mi pomalé, rozvláčne, miestami i falošné. Prečo ho dnes vnímam inak? Svieti iné svetlo? Nakopili sa iné udalosti? Rozmýšľajú ženy vždy len nad vzťahmi?

Našla som toto interview s Damienom Rice.  Hľadala som o ňom i trochu viac. Zaujímavý chlapík. Spieva, čo žije. Je spevom samotným.

A nechám na vás, nech vám všetko poskytnuté dá, či nedá súvislosti, očarí, či neočarí. Záleží, či všetko príde v správnom poradí a v správnej chvíli, aby pocity boli amplifikované.

Zaujalo ma to všetko pri porovnaní prežívania. Kto je viac slobodnejší, kto bohatší? Ten, čo všetko prežije vo svojom vnútri alebo ten, koho telesná schránka je vystavená rôznym situáciám? Netreba zrovnaní, cesta je cieľ, či je to zážitok prichádzajúci zvnútra, či zvonka. A predsa len mne osobne sa zdá, že prežiť niečo na vlastnej koži je trochu opravdovejšie, aj keď to zúčasnení vnímajú každý po svojom. Každý z nich má iné východzie motívy, inú množinu poznania, inú množinu prežívania.

Tak ako Damien a Lisa, Lisa a Damien, dohromady dávali jeden nerozdeliteľný celok zážitku, umocňovali silu zážitku. Keď existujú osve, ich výpovede nie sú tak silné, nerezonujú, kým nie sú výpoveďou jedného o druhom. Sú umelecké, majstrovské, no ploché v jednom rozmere – uveriteľnosti. Aspoň pre mňa.

Update október 2014:

Možno je odpoveď v piesni, ktorú po dlhej odmlke vydal Damien? Velmi ma fascinuje video z tohoto koncertu – citlivý kameraman, osamelá postava v tme, ožiarená divadelným lustrom. Každý asi máme rovnako silnú spomienku, obľúbenú vyblednutú fantáziu, však?

Web Múdra mama vznikal postupne a s prestávkami asi od roku 2013-2014. Je o všeličom, čo ma zaujalo pri výchove našej dcérky. Napríklad montessori princípy, niektoré z nich uplatňujeme pri hrách. Mám rada každú tvorivú techniku, najviac som sa venovala maľovaniu na hodváb a šitiu. Doma mám naškrečkované rôzne tvorivé materiály a teda sa u nás veľa tvorí. Som ročník 76, vyštudovala som Matfyz, pracovala v oblasti IT. V súčasnej dobe sa snažím pracovať z domu, venujem sa tvorbe webov a vymýšľam si aj vlastné malé projektíky (ktoré by som rada monetizovať, ako by povedali marketéri). O práci z domu tu tiež môžete nájsť pár článkov.