Pre milovníkov umenia

Joan Fontcuberta: Zázrak zrkadla

magritte_reproduction-prohibited

Réné Magritte, La reproduction interdite (Not to be reproduced), 1937

Na plátne Réné Magritte namaľoval anglického aristokrata Edwarda Jamesa, surrealistického básnika a svojho patróna. Pohral sa s možnosťami zrkadla, odraz porušuje pravidlá prirodzenosti, subjekt pred zrkadlom i jeho odraz v zrkadle sú rovnaké. Pozeráme sa ponad rameno muža a očakávame, že uzrieme jeho tvár. Aby nás maliar zmiatol trochu viac, umiestnil vedľa postavy knihu Edgara Allana Poa Príhody Arthura Gordona Pyma. Odraz knihy v zrkadle je správny. Odraz knihy-fikcie v zrkadle je správny. Odraz fikcie v zrkadle je správny. Možno toto je vodítkom k pocitom z obrazu. Náš zrak, i náš vnútorný zrak verzus poznané. To z človeka, čo vidíme a  vieme prečítať je fikcia.

 

fontcuberta_the-miracle-of-mirror

Joan Fontcuberta, The Miracle of the Mirror (Lewis Carroll), 2002

Zrkadlo sú dvere medzi dvoma záhadne symetrickými svetmi. Vstúpiť do týchto zdvojených svetov je odopreté bežným smrteľníkom. Avšak existujú zaklínadlá, pomocou ktorých brahmáni a mudrci môžu získať prístup. Napríklad požehnaný Garuda a Nirisari Ctihodný vie prechádzať zrkadlom bez obťažovania Humpty Dumptyho, či Srdcovej kráľovnej. Po pobyte Maese Magrittusa vo Valhamönde, malé zrkadlo v kabalistickej knižnici odkrylo niektoré svoje prekvapujúce možnosti: veci nezobrazovalo prevrátene. Tento pohoršujúci defekt zlého odrazu bol napokon opravený a čo bolo vpravo, bolo vpravo, práve tak, ako keď sa pozeráme z okna. Mnoho rokov neskôr, po tom čo televízia naplnila svoj sľub stať sa jedinečným “oknom do sveta”, zostalo zázračné zrkadlo jej jediným reálnym konkurentom – dokonca bolo schopné bez dekódera zobrazovať program  platených kanálov, umožňovalo sledovať veľké športové udalosti a porno bez poplatkov. Podľa lokálneho diváckeho hlasovania futbalové derby Vuosi-Lathi  a film  Nymphettes in Heatmali najvyššie čísla sledovanostiv prime-time.  (Pozn.: Voľný preklad popisného textu k fotografii, zdroj www.zabriskiegallery.com.)

Web Múdra mama vznikal postupne a s prestávkami asi od roku 2013-2014. Je o všeličom, čo ma zaujalo pri výchove našej dcérky. Napríklad montessori princípy, niektoré z nich uplatňujeme pri hrách. Mám rada každú tvorivú techniku, najviac som sa venovala maľovaniu na hodváb a šitiu. Doma mám naškrečkované rôzne tvorivé materiály a teda sa u nás veľa tvorí. Som ročník 76, vyštudovala som Matfyz, pracovala v oblasti IT. V súčasnej dobe sa snažím pracovať z domu, venujem sa tvorbe webov a vymýšľam si aj vlastné malé projektíky (ktoré by som rada monetizovať, ako by povedali marketéri). O práci z domu tu tiež môžete nájsť pár článkov.