desiata pre prváka, desiata pre druháka, desiata do školy, ovocná desiata
Desiata do školy

Čo na desiatu do školy? Klasika – šunkový rožok so syrom a jablko

V tejto kategórii budem pridávať desiate mojej dcéry. Je vyberavý jedák, nie som na to pyšná. Absolútne bojkotuje zeleniny – okrem rajčiniek, cesnaku, olív a občas môže byť pažítka alebo bylinky. Jej vyberavosť sa prejavuje aj v tom, že niektoré pomazánky, ktoré doma zje, do školy nechce. Neľúbi koláče – ani ovocné, ani makové, orechové, tvarohové.  Snažím sa, ponúkam, jej chute sa však príliš časom nehýbu a nemenia.

Mamina predstava desiaty:

Klasika – rožok so šunkou a tvrdým syrom, chery rajčinky v pomere pol na pol. Potešilo ma, ak by dieťa uprednostnilo jablko v celku. Hryzenie je dôležité pre vývoj chrupu. Naša dcéra by ho však nezjedla, doniesla by ho domov. Je lenivá na hryzenie? Neviem, nie je to len lenivosť, od malička riešime jej skrížený skus – nerada hryzie, málo hryzie, málo žuje.  Aj pani zubárka hryzenie jablka a mrkvy odporúča. Myslite na to, núťte vaše deti hrýzť a hryzkať. Je to cca týždeň, čo dostala vkladací strojček na zuby, aby pomaličky začal naprávať krivo rastúce zúbky. Ak deti hryzkajú jablká, mrkvu, tvrdšie veci, tak je menšia pravdepodobnosť, že im budú zúbky rásť krivo.

Čo naozaj putuje na desiatu do školy v desiatovej krabičke?

Trošku viacej rožteka a podstatne menej rajčiniek. Moje dieťa väčšinou iba vycucká šťavu z rajčín, zvyšok nechá v krabičke. Niekedy ma poteší, ak rajčinky v krabičke nenájdem. A vzápätí pochopím: „Maminka, podelila som sa s Ivankou, dala som jej aj tie rajčinky, ona ich ľúbi a zabudla si dnes desiatu.“

Dnes má dieťa dlhý deň, poobede má krúžok. Prepokladám, že jabĺčka budú zjedené. Ak doma raňajkuje, alebo jej chutí obed, alebo nemá poobede krúžok a vracia sa domov skôr, tak sa stáva, že jabĺčka sa vrátia domov nedotknuté.

Veľmi si cením zvyk, ktorý zaviedla prvácka a druhácka pani učiteľka – prestávka po prvej vyučovacej hodine bola ovocno-zeleninková. Chlebík by deti za tých 5 minút nestihli zjesť, ale často ak doma neraňajkovali, boli už hladné. Dali si pár kúskov ovocia, alebo zeleninky a do desiatovej prestávky sa im potom čakalo ľahšie :) Zvyk deťom pretrval, aj keď už sú tretiaci a sú viac samostatné, a aj keď už ich učí iná pani učiteľka.

Desiata – albumy

Ak by ste chceli viac nápadov na desiate, albumy som vytvorila v článkoch:

Potrebujete si vybrať desiatové krabičky?

Nakuknite do našej kategórie Desiatové boxy, a ak hľadáte fľašu pre školáka, tak aj do kategórie Fľaše na vodu. Sú v nich nalinkované krabičky na jedlo pre deti a fľaše do školy pre deti dostupné v eshopoch 4home, Tescoma, Bonami, Martinus.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...