desiata do školy, desiata pre školáka
Desiata do školy

Čo na desiatu do školy? Banánové mlieko, cornflakes a brusnice

V tejto kategórii budem pridávať desiate mojej dcéry. Je vyberavý jedák, nie som na to pyšná. Absolútne bojkotuje zeleniny – okrem rajčiniek, cesnaku, olív a občas môže byť pažítka alebo bylinky. Jej vyberavosť sa prejavuje aj v tom, že niektoré pomazánky, ktoré doma zje, do školy nechce. Neľúbi koláče – ani ovocné, ani makové, orechové, tvarohové.  Snažím sa, ponúkam, nenútim – jej chute sa však príliš časom nehýbu a nemenia.

Už som vycvičená mama – viem, koľko asi dieťa zje, čo zje, čo donesie nedotknuté domov. Viem aj, že deti s desiatou kupčia, vymieňajú si jedlo, všímajú si jedlo ostatných detí, všímajú si desiatové krabičky iných detí. Ešte aj tá školská desiata overí silu dieťaťa vzdorovať poznámkam spolužiakov… Viem, že jedno dievčatko má krásne povyrezávané vykrajovátkami zeleninky, šunku, syr aj chlebík. Viem, že najkrajšie toasty z bieleho chlebíka, (nie grahamového, maminka!) má jeden chlapec. Viem, že ak si niekto prinesie pistácie alebo čerešne, všetci sa okolo neho zhrčia a užíva si svojich 15 minút slávy – nadeľuje, rozdeľuje… Viem napríklad aj to, že kúpiť dievčaťu tykrysovú fľašu na vodu to je na vraždu – veď predsa to je chalanská fľaša. Aj vy už ste vycvičené a ostrieľané chystačky desiat do školy?

Dnes na desiatu do školy:

Cornflakes, sušené brusnice, 1/2 banánového mlieka. A samozrejme, aj dnes šla do školy krabička s nakrájanými jablkami.

cornflakes brusnice, zdravá desiata, čo na desiatu deťom do školy, čo na desiatu do školy, desiatové boxy, krabička na jedlo do školy banánové mlieko mullermilk, zdravá desiata, čo na desiatu deťom do školy, čo na desiatu do školy, desiatové boxy, krabička na jedlo do školy

Keďže som už vycvičená mama, viem, že o kukuričné vločky býva bitka.  Niekedy stihnú vyliezť samé na dcérinu lavicu počas jej odbehnutia na vecko a samé sa otvoriť a samé sa spolovice zjesť. Banánového mliečka stačí do školy tiež len polovička – inak by sa zvyšok vrátil domov. Preto prvá polovica je doma vypitá na raňajky alebo v predošlý večer. Škoda, že nie sú menšie balenia.

Od určitého dňa, vracalo sa mliečko aj tak nedotknuté domov. Prečo? Už ti nechutí? Keď správna mama pátra, zistí. Jedna spolužiačka si spôsobne a dámovsky doniesla na pitie do školy pohárik. Kto už by len otom pil mlieko z fľaše?

A nezabudnem na piškótovo – smotanovo-banánový koláč. Nechcite vedieť, akú odozvu malo u spolužiakov jeho posypanie grankom. Dieťa si ho samé večer chystalo, samé by ho bolo najradšej hneď a zaraz zjedlo, hrdinsky to vydržalo do rána. No ak v škole povedia, že hnedú farbu má len… , tak vytúžený dezert sa vám vráti skysnutý a netknutý domov.

Čiže desiata – to je naozaj akýsi boj :)

Desiata – albumy

Ak by ste chceli viac nápadov na desiate, albumy som vytvorila v článkoch:

Potrebujete si vybrať desiatové krabičky?

Nakuknite do našej kategórie Desiatové boxy, a ak hľadáte fľašu pre školáka, tak aj do kategórie Fľaše na vodu. Sú v nich nalinkované krabičky na jedlo pre deti a fľaše do školy pre deti dostupné v eshopoch 4home, Tescoma, Bonami, Martinus.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...