karnevalove masky, pavucie siete
Ako sa vyrába, ako sa to deje - videá,  Aktivity s deťmi 3-6,  Kozmológia,  Výtvarné aktivity,  Vývoj reči, písma

Ako sa vyrába: Pavúčia sieť

Včera mala maláčka v škôlke karneval. Doma sme potom „museli“ vyrábať masky pre plyšákov.  Najviac ju zaujali chlapčenské masky – Spiderman a Transformer. Baby boli všetky princezné a víly.  Okrem výtvarnej zábavy a povedačiek, naučila sa pritom kresliť aj pavúčie siete.  Toto je náš Spiderman a náš Transformer.

karnevalove masky, pavucie siete 

A toto sú naše parádnice baby:

karnevalove masky, pavucie siete 

Montessori mi našepkalo: Rozlož kreslenie pavúčej siete na jednoduchšie kroky, a tak som maláčke nakázala: Najskôr si nakresli kríž. Potom od stredu kresli kolečká stále väčšie a väčšie.

karnevalove masky, pavucie siete

karnevalove masky, pavucie siete

A takto to robí naozajstný pavúk – tiež najprv upevní osnovy a potom tká kol dokola celú pavučinu.

V úvode videa pár faktov: V pavučine môže byť až okolo 600 metrov vláken, 6 rôznych hrúbiek vláken, 3 tisíc dotykových bodov. Pavúky zvyknú robiť každú noc novú pavučinu.

A ešte jedno video: Tu je trošku lepšie vidno ako pavúky „vyrábajú“ vlákno.

Montessori prístup nemá rád obrazovky – televízorové, počítačové, tabletové ani mobilové. Jedným z dôvodov je, že všetko sa spľasne iba na obraz. Nemôžete nič ovoňať, nič chytiť, dostávate  oveľa menej informácií ako pri reálnom oboznámení sa s predmetom, zvieratkom a pod. Priznám, že pre mňa youtube znamená bohatý zdroj doplnkových informácií.

Napríklad: Dieťa sa isto už stretlo s pavúkom a pavučinami, môžeme ho na prechádzke vonku na ne upozorniť. Ako často ale máte možnosť sledovať pavúka, ako tká pavučinu? Na youtube nájdete veľa videí, poučných, doplnkových k téme, ktorá dieťa zaujíma. Preto som sa rozhodla pre novú rubriku „Ako sa vyrába“, kde sú vyhľadané videá k témam, čo zaujímajú deti.