Aktivity s deťmi 1-3,  Jemná a hrubá motorika,  Učíme sa farby, tvary,  Výtvarné aktivity,  Zmyslové hry

Aby muchy dnu neprileteli

Teda neviem, asi z nej nebude manažerka, lebo už teraz iba rozkazuje.

Naša maláčka sa rada hrá s plastelínou.  Mama spraví hava, mama spraví oranžového hava, mama spraví zeleného hava, modrého…  Zatiaľ nechce sama ani vaľkať ani guľkať, plackovať, vykrajovať. Aby som jej nekrivdila, očká a nosy sú jej doména – robí do plastelíny dierky slamkou.  Tak isto ju baví zapichovať špáradlá ako ruky, nohy alebo ako mačkine fúzy, či ježkove pichliače. A tak ma inšpiroval pinterest.

plastelina01

plastelina02

plastelina03

plastelina04

plastelina06

plastelina05

Na internete je spústa obrázkov voľných na stiahnutie, trochu som si ich upravila, zalaminovala a hiň je výsledok. Malá konečne plastelínu pláca, a aj si kúsočky trhá, aj keď ešte stále má radšej, aby jej mama nachystala malé guľôčky a valčeky, ktoré potom s radosťou polepí kde treba aj netreba. Naša maláčka preliezla zo svojej stoličky na stôl pod oknom a nalepila plastelínu aj tam. Vraj aby muchy dnu neprileteli.

plastelina07

  Montessori inšpirované (pomôž mi a ja to urobím sám):

  • Zmyslové hry môžu skončiť neporiadkom, no vaše dieťa by sa nemalo strachovať, že musí zostať čisté, či suché. Povzbuďte dieťa, aby skúsilo obmedziť neporiadok. Prípadne mu nachystajte staršie oblečenie, kde nevadí, že sa zamokrí a zašpiní. Pri mokrých hrách majte nablízku uterák / utierku, pre prípad potreby. Ak to bude potrebné, dieťa s vašou pomocou rozliatu vodu vysuší, poutiera. Pri hrách s múkou môžete mať po ruke metličku a lopatku prípadne ručný vysávač, dieťa vám isto rado pomôže poupratovať.
  • Nevyrušujte dieťa plne sústredené na nejakú aktivitu. Hrá sa, objavuje, experimentuje. Trénuje svoju koncentráciu.
  • Každá aktivita by mala mať začiatok i koniec.Dieťa by sa malo podieľať na príprave aktivity i na upratovaní po skončení aktivity.

Ďalšie hry s plastelínou a laminovanými predlohami sme popísali v článku Plastelína – zalaminované predlohy. V kategórii Ochutnaj zdarma je viacero hier na stiahnutie zdarma, aj šablóny z obrázkov, čo sme použili tu, veď nakuknite.