Ako naučiť deti umývať si zúbky
O našich výrobkoch O vývoji dieťaťa Rodičovské rady a tipy

15 rád ako na umývanie zúbkov

Odporúča sa umývať zúbky od takého veku dieťatka, v akom sa mu objaviaprvé zúbky  v pusinke. Pre najmenšie deti existuje silikónová alebo gumenná kefka, čosi ako náprstník, ktorý si mama navlečie na prst a poumýva zúbky dieťaťu. Väčšinou sa malým bábatkám čokoľvek na hryzenie do pusinky páči, takže pri umývaní zúbkov bežnou jemnou detskou kefkou tiež neprotestujú. Zameriavam sa v tomto článkov skôr na malých výmyselníkov, čo už prišli na čaro protestovania, he-he.

Čo deťom na umývaní zúbkov vadí?

 • tvrdá kefka – môže im škriabať ďasienka
 • pocit plných úst, ak sa v nich nahromadia slinky a pena – prehltnúť, vypľuť, čo s tým?
 • ak im umýva zúbky rodič, musia mať hlavu natočenú v jednej polohe, inak to nejde
 • spýtajte sa ich

Čo vadí rodičom?

 • deti prehĺtajú zubnú pastu
 • deti si neumývajú zúbky dostatočne dlho
 • deti si neumývajú zúbky správnou technikou
 • deti sa otáčajú, vrtia

Ako predchádzať problémom?

 1. Pri umývaní zúbkov komentujte každý svoj krok: Namočím kefku. Dám na ňu pastu, aha toľkoto (ukážte dieťaťu koľko pasty ste natlačili). Atď.
 2. Keď dieťa zvláda vytláčanie pasty, nechajte ho aby si samé natlačilo potrebné množstvo. Ha-ha, čakajte extrém: Dieťa si vytláčanie zamiluje.
 3. Na umývanie zúbkov navykajte dieťa postupne. Najprv si zúbky poumýva samé, ako najlepšie vie, potom jeho prácu dokončíte.
 4. Dovoľte aby deti vyčistili zuby vám. Naučia sa, že musia držať hlavu rovno, až kým nie sú zuby úplne umyté. (Nastavte dieťaťu zrkadlo, trošku sa vzpierajte, žartujte…)
 5. Predpríprava: Hrajte sa s bábikami/plyšákmi na zubára. Stačí len nasucho predviesť ako sa umývajú zúbky kefkou. Pozorne prehliadnite zuby bábike, vysvetľujte ako si má správne umývať zúbky, vysvetľujte ako sa zúbky kazia. Dieťa sa vcíti do bábiky a pochopí, že i ono si musí umývať zúbky, keď nechce kazy a keď chce pochvaly od zubára.
 6. Predpríprava: Hrajte sa na umývanie zúbkov bábike. Kedykoľvek. Deti milujú hry s vodou, s penou, s bábikami, využite to opäť aj na vysvetľovanie.
 7. Využite bábiku pri reálnom umývaní zúbkov. Zakiaľ vy umývate zúbky dieťaťu, nech ono poumýva bábike. Vie to byť zábavné divadielko.
 8. Alebo aj naopak. Väčšie deti (okolo 3 rokov) si už zúbky zvládnu umývať samé. Vy umývajte bábiku, zahrajte divadielko: bábika si umýva zuby neporiadne, prehĺta pastu…  Zabezpečíte že deti si neskrátia dobu umývania zúbkov.
 9. Umývajte si zuby spolu. Deti okukajú vašu techniku a zároveň neskrátia dobu umývania zúbkov.
 10. Pomôže aj pesnička o čistení zúbkov (napríklad ja si zúbky umývam každý deň zo Spievankova) alebo básnička.
 11. Pozrite si spolu DVD Bol raz jeden život, časť kde kazové baktérie zbíjačkami rozbíjajú zuby.
 12. Experimentujte: U nás to síce nie je tak častý jav, aby deti pili kolu, no čítala som článok, ako mamina namočila vajíčka do koly a potom nechala deťúrence vyčistiť ich kefkami a sódou. Veru to nebolo ľahké a mohli si popritom uvedomiť, ako sladké veci pôsobia na zubnú sklovinu.
 13. Dobrú radu, ako zabaviť dieťa s leukoplastom som čítala na elefantine – týkalo sa to síce prebaľovania, ale dá sa aplikovať aj pre staršie deti pri umývaní zúbkov: Nalepte si leukoplast na čelo a nech vám ho dieťa počas umývania zúbkov priliepa odliepa, tak udržíte jeho hlavu smerom ku vám natočenú. Rovnako dobre poslúžia aj sponky alebo čelenka, nech vám dieťa zapína do vlasov pukačky.
 14. Pre odvážnych: Dovolili by ste dieťaťu kresliť vám niečo na čelo kontúrkovou ceruzkou/farbou na tvár? Čím väčšia nezbeda, tým dlhšie umývanie na oplátku.
 15. V dnešnej pretechnizovanej dobe pomôže aj vtipný časovač na čistennie zúbkov na tablete alebo mobile. Poznám napríklad mačičku Ginger, ale isto existujú aj iné. Ginger si umýva zúbky a pritom zneje veselá hudba a kým nedozneje, zúbky sa čistia a čistia a čistia (na vloženej linke je timer asi od 50tej sekundy).

Univerzálne rady samozrejme neexistujú. Pozorujte svoje dieťatko, s kým/čím sa rado hrá a ako. Snažte sa získané informácie využiť. Napríklad:

 • Má obľúbeného tigríka? Rozprávajte mu, že keď si bude zúbky umývať, bude ich mať silné ako tiger.
 • Rado pozoruje bagre? Hrajte sa, že umývate veľké zuby na bagrovej lyžici.
 • Rado papá? Rozprávajte mu, že musí mať silné zúbky na žuvanie. (Však možno poznáte refrén z piesne U zubára od Bukasového masívu: „…zuby sú treba na hryzení chceba…“)

A možno by pomohol aj veselý príbeh malej Jaji, ktorá si nechcela umývať zúbky z našej ponuky. Zvedavé deti sa dozvedia, ako si zúbky čistí hroch alebo krokodíl. Vy to viete?

Mohlo by sa vám tiež páčiť...