Knihy pre 6-7-8-9 ročné deti, gabriela futová - ktoré knihy odporúčam?
Štvrtá lekcia: Príbeh písma 5-7 rokov 8-10 rokov Darčeky - deti 6-9 rokov Malý manažér Recenzie knižiek Sociálne zručnosti

Čitateľský zápisník – Gabriela Futová – Ktoré knižky odporúčame?

Ak riešite nejaký rodičovský strach o dieťa – asi nieto lepšej autorky detských kníh ako je Gabriela Futová.

 • Jej záber príbehov je široký, pomenujte, čo vás trápi a určite nájdete jej knižku na danú tému.
 • Futová vie o vážnych veciach rozprávať tak vtipne, že ešte aj ráno dieťa dranká, aby sme dočítali knihu.
 • Pri skoro všetkých jej knižkách sme sa v niektorých pasážach rehotali, a dojemný koniec vytlačí i slzičku.
 • Jej príbehy sú akčné, plné dejových zvratov, niekedy je rozuzlenie nečakané.
 • Môžeme sa spolu zasmiať – že teraz povedala ta mamina čosi ako ja, alebo keď hrdinka v knihe zareaguje trucovito, vzbrklo, streštene ako G.
 • Milujem to, keď dieťa pri spoločnom čítaní predpovedá konce.

Gabriela Futová - autorka detských kníh - Knihy pre deti 8-9-10 rokov

Áno aj ja, dospeláčka oceňujem Futovej štýl.  Vie sa veľmi dobre vcítiť do detskej dušičky a cez príbehy umožní rodičovi a dieťaťu komunikovať aj o vážnejších témach. Berte jej knižky a ich spoločné čítanie deťom okolo 6-7-8-9 rokov ako zámienku na diskusiu, na rôzne rodičovské témy. Futová mnohé rodičovské otázky a odpovede dobre premyslela za nás. Nemusíte byť suchár, čo si vymýšľa mravokárne príbehy, a preto ich dieťa pustí jedným uchom dnu a druhým von a nič si z nich nevezme…

Možno ako rodič sem tam v knižke pri čítaní preskočíte nadávku – do kelu, dofrasa, dočerta – ale sú použité ako šafrán a trefne, keď aj vy by ste v podobnej chvíli mali chuť zanadávať, ale ovládnete sa. Alebo možno nie? :)

Väčšinou sú vo Futovej  knihách hrdinkami dievčatká. V knižkách sú rôzne súrodenecké konštelácie, aj čo do počtu detí, aj čo do pohlavia súrodencov. Zo skupiny o knižkách na Modrom koníku viem, že knižky radi počúvajú pri hlasnom čítaní aj chlapci. Do určitého veku sa deti vedia stotožniť s pocitmi hrdinu nezávisle na jeho pohlaví. Vy poznáte svoje deti najlepšie – či by aj chlapcom sadla dievčenská hrdinka.

Čo sme čítali a koľko krát

Niektoré knižky sme mali z knižnice, niektoré máme doma, ale aj tie z knižnice, ak sa stali obľúbené, tak sme ich čítali viac krát, požičali si viac krát.

 • Keby som bola bosorka 3-4 x
 • Naša mama je bosorka! 3-4 x
 • Hľadám lepšiu mamu 1 x
 • Rozruch v škole na Kavuličovej ulici 2x
 • Nototo a strašidelná škola Elvíry Múdrej 2x
 • Očko špehúň (Tajný život môjho brata) 2x
 • Nejdem a basta! 2x
 • Štyri kosti pre Flipra 1x
 • Lepší otec v hrsti ako kamoš na streche 1x
 • Psia škola kocúra Červenochvosta 1x -ani sme nedočíali

Keby som bola bosorka

Čo knižka rieši: Tuláctvo, Zanedbávanie školy

Knihy pre deti 7-10 rokov - Gabriela Futová - Keby som bola bosorka - minirecenziaNečakajte zasväcovanie do mágie a la Harry Potter alebo Witch. Príbeh dievčatka sa začína školským karnevalom. Mala krásne šatôčky princeznej a predsa nevyhrala! Aby sa jej nepokrčili, nepoškodili presedela skoro celý karneval. Vyhralo dievčatko s maskou strigy, ktoré sa zabávalo a zúčastňovalo súťaží. A to je spúšťač – dievčatko sa chce stať bosorkou, aby budúci karneval vyhrala, lebo verí, že tohoročná víťazka je naozajská bosorka a víťazstvo si zabezpečila čarami.

Má malých súrodencov – dvojičky – zdalo by sa, že mama teda nemá až toľko času, vyžaduje pomoc. Hrdinka sa začne túlať, pohorší sa v škole… stretne „čarodejnicu“, ktorá jej prisľúbi pomoc – no dáva jej rôzne úlohy, napr. kradnúť v obchode… Pointu neprezradím, ale je to skvele napísaná knižka.

Naša mama je bosorka!

Čo knižka rieši: Dôsledky detských želaní – deti na ne väčšinou nikdy nemyslia

Knihy pre deti 8-10 rokov, Gabriela Futová - Naša mama je bosorka, minirecenziaHrdinami sú súrodenci – starší brat druhák a sestra škôlkarka. Podozrievajú mamu, že je čarodejnica, pretože niekdy akoby šmahom ruky je byt uprataný, mnohé ošemetné situácie a dobré obrátené. A keď sa mama prizná, že veru je to tak, a keď náhodou objavia jej čarodejnú knihu v trezore, ktorý nejde otvoriť…

Znovu – nečakajte zasväcovanie do mágie a la Harry Potter alebo Witch. Je to príbeh o prefíkanosti detí, keď od nás dospelých chcú niečo vymámiť, o tom, čo všeličo zažijú, keď zrazu majú k dispozícii niečo zázračné tak trochu nad ich sily, keď sa snažia krotiť svoje myšlienky a zahladiť stopy za kúzlami, čo nevyšli. Ich priania sú z nášho sveta, „obyčajné“, detsky naivné a preto sa dokáže čitateľ do všetkého tak dobre vcítiť a predstaviť si tie malé katastrofy, báť alebo tešiť sa spolu s hrdinami.

Pre pamätníkov – poznáte filmovú rozprávkový seriál o piesočnej potvorke Brontofúzikovi –  knižka Naša mama je bosorka! je čosi podobné: Daj si pozor na to, čo si želáš! :) Pretože deti väčšinou pri svojich prianiach a trucovaniach na dôsledky nemyslia.

Hľadám lepšiu mamu

Čo knižka rieši: Trucovitosť, Útek z domu – Dokážeme sa ospravedlniť, ak treba?

Knihy pre 6-7-8-9 ročné deti, gabriela futová - ktoré knihy odporúčam?Začínajú letné prázniny a druháčka Katka chce prespať u svojej kamarátky, ktorá býva o poschodie vyššie. No jej rodičia nie sú doma, iba jej brat a tak jej to mama nedovolí. Katka sa nahnevá, oduje, trucuje –  zbalí kufrisko a vyrazí do sveta hľadať lepšiu mamu. Veď ani psa jej mama nechce dovoliť, ani silonky!

Postupne býva u maminých príbuzných (ocka nemajú) – rodinka s dvoma deťmi sa jej znepáči, pretože ju nemôžu zobrať k moru, dovolenka dávno zakúpená. Rodinka so 4 chlapcami sa jej znepáči, pretože ako jediné dievča musí pomáhať upratovať, variť, pracovať v záhrade, zatiaľ, čo chlapci si naozaj užívajú prázdniny. Staručká teta so psíkom zase uprednostňuje psíka – on šunku, Katka párky. Jediným spriazneným je jej plyšák Pinkus – čo sa stane, keď mu tetin pes odkusne hlavu? Veľmi vtipne prehnané situácie v každej rodine, na záver samorejme dojemné pochopenie, že vlastná maminka je najlepšia. A aby sa nezabudlo: Bude potrebné ospravedlnenie ostatným, za výčitky a urážky vmietnuté im v stave naduredenosti do tváre…. ďalšia skvelá emotívna „Futovka“.

Rozruch v škole na Kavuličovej ulici

Čo knižka rieši: Prvý deň v škole, Nástup do školy, Dranká vaše dieťa psíka?

Gabriela Futová - Rozruch v škole na Kavuličovej ulici - recenzia - knižky pre prvákov, knižka o školeZačína školský rok a dievčatko Monika ide prvý krát do školy. Ráno sa ešte stihne pozabávať v záhrade s jej milovanými kamarátmi – dvoma dogami. Už nebude mať ráno na psíkov toľko času, už sa bude každé ráno náhliť do školy.  Čo sa však stane, keď v rannom zmätku ocko zle zavrie vrátka na ich výbehu a dogy sa vyberú hľadať Moniku do školy?

Knižka je skvelou prípravou pre budúcich prváčikov na prvý deň v škole. Popis je realistický – ako deti prichádzajú do školy, riaditeľ má príhovor, ako si ich pani učiteľka odvedie do tried, čo im rozpráva pani učiteľka, ako si ju deti obzerajú, triedu, školu, kde sú zatiaľ rodičia… A všetko je to okorenené vyčíňaním psov – veľmi vtipná knižka, nahlas sme sa pri nej smiali a čítali ju viac krát.  Ak chcete zbaviť prváčika stresu z prvého dňa v škole – prečítajte mu túto veselú knižku o škole na Kavuličovej ulici.

Nototo a strašidelná škola Elvíry Múdrej

Čo knižka rieši: Strach a jeho zvládnutie, Pre prváčikov, čo neradi robia domáce úlohy – škriatok Nototo je zodpovedný za machuľky v zošite

Gabriela Futová - Nototo a strašidelná škola Elvíry Múdrej - recenzia - knižky pre deti 5-6-7-8 rokovŠkriatkovia sú tu na to, aby ľuďom pomáhali alebo naopak, veľkým neposlušníkom škodili. Škriatkovia sa rodia vo chvíli plnej emócií a prischne im meno, podľa slov vyslovených v danej chvíli. Napríklad: Matičkaskákavá (mama spľasla ruky nad kopcom neožehleného prádla – to je zase o mne), Mňaporazí, Hlavaderavá, Vylezleboťakopnem…

Nototo sa narodil a dostal meno, keď sa  v písanke prváka znova a znova objavili machule a mama dvihla obočie skoro až po korienky vlasov.

Čo všetko sa musí škriatok naučiť? Ako sa čo najlepšie skryť a byť takmer neviditeľným, ako kľučkovať a uhýbať, keď ho naháňa napríklad mačka. Knižka je o prekonávaní samého seba, svojho strachu z nového a neznámeho. Preto môže pomôcť predškolákom a prváčikom, otvárajú sa pred nimi nové svety – škola, družina, krúžky. Detsvo pod ochrannými krídlami rodičov pomaličky končí, prichádzajú povinnosti, zodpovednosť za seba samého.

Očko špehúň (Tajný život môjho brata)

Čo knižka rieši: Prvé lásky, Prvé lásky staršieho súrodenca  z pohľadu mladšieho súrodenca

Gabriela Futová - Očko špehúň - recenzia - knižky pre deti 8-10 rokovAké to je, keď som malým bratom, neviem ani vyliezť na strom, fyzické aktivity nemám rád – som opakom staršieho brata?  Zato rozum, logické myslenie, pozorovanie – to sú moje silné zbrane!

Prečo sa môj starší brat zrazu toľko sprchuje, voňačkuje a umýva si dobrovoľne zuby? A prečo je taký nervák, ak mu nahliadam ponad plece do počítača? Prečo si ho začal zrazu zaheslovávať?

No nešpehujte takého brata!

V záhrade škôlky sa stretáva … s frajerkou. Fuj, veď oni sa objímajú a bozkávajú, bleee. A ďalší deň… veď to nie je to isté dievča, to čo? A potom sa starší brat zamiluje naozaj. Ako ho to zmení?

Nejdem a basta!

Čo knižka rieši: Prvý deň v škole, Nástup do školy, Útek z domu

Gabriela Futová - Nejdem a basta! - knižky pre deti o škole - prvy den v skole - recenziaMáte budúceho prváčika a starších súrodencov, ktorí školu neznášajú? Váš malák odpozoruje postoje starších súrodencov – škola je nuda, úlohy robiť nebudem, škola by mohla neexistovať… a to ešte ani nevkročil do školy?

Presne takto je to s hrdinkou knižky Evkou. Do školy sa jej teda veru vôbec nechce, nepáči sa jej tam, nechce tam chodiť, nedali jej obed, lebo nebol zaplatený šek, nerozumie si tam s pani učiteľkou, je vzpurná. Radšej ujde z domu – aj keď len na schodisko v ich bytovke, kde nik nechodí, kde je ale riadna zimisko…

Túto knižku pre pozitívne naladených predškolákov veľmi neodporúčam. Aby nezískali ten opačný pohľad na školu.

Siahnite po nej až vo chvíli školákovej nespokojnosti, prvých nedorozumení v škole, prvého nechceného prívalu nevôle robiť denne úlohy – vtedy knižka môže rozsvietiť svetielko nádeje. Lebo samozrejme aj malá Evka napokon zistí, ako je v škole dobre.

Čiapka, ktorú má aj na úvodnej obálke je čiapka vlčia – a v škole dostanú nového učiteľa Vlka, ktorý učí rád a všetky staršie dievčatá v škole sú „do neho“. Chudáci vlci, vo všetkých rozprvkach sú len trestaní a zlí, mohli by sa rozprávky končiť inak?

Štyri kosti pre Flipra

Čo knižka rieši: Dranká vaše dieťa psíka?

Gabriela Futová - Styri kosti pre Flipra - recenzia - knizky o psoch, kniha o psikoch, knihy pre detiJe to príbeh z reálneho života, autorka ako malá mala psíka Flipra. Pre deti, čo stále drankajú psíka a vy bývate v bytovke, nie ste si istí či psík patrí do bytu, dookola vysvetľujete, čo starostlivosť o psíka obnáša…  Aby deti cez túto knižku o Fliprovi spoznali pravý psí život :)

Hrdinkou je dievčatko, čo prichádza na prázdniny k starým rodičom. Dedko má veľkého čierneho psa Duňa, dievčatko rozmaznaného „bytového“ psíka Flipra. Ako si psíci porozumejú? Ako si porozumie Fliper s ostatnými zvieratkami na dvore a na dedine? Prvé dni ustráchane kňučí, stále by sa mojkal so svojou paničkou, sedel jej na kolenách, jedol len šunku, ale postupne sa všetky „psie kúsky“ naučí a aj s Duňom spriatelí. Stane sa z neho „naozajstný“ pes, nie hračka pre deti.

Výborne napísaná knižka, rôzne pohľady na výchovu psíka – prísny dedko, ustráchaná panička, pán dvora Duňo, skúsenosť Flipra.

Lepší otec v hrsti ako kamoš na streche

Čo knižka rieši: Rodič, čo vychováva dieťa sám; Nový partner rodiča – ako ho prijať?

Knižky pre deti 8-10 rokov - Futová Gabriela - Lepší otec v hrsti ako kamoš na streche - recenziaKnižka je voľným pokračovaním Hľadám lepšiu mamu. Čítali sme ju skôr ako prvý diel, keď mala G. asi 5 rokov. Prišla mi  vtedy ešte zložitá – témou partnerských vzťahov, hľadania nového ocka. Možno preto, že nik v našom okolí podobný problém neriešil, neprežíval a tak sme sa stretli s otázkou rozpadnutých rodín prvý raz.

Možno preto som aj ku knižke Hľadám lepšiu mamu pristupovala trochu s rozpakmi, mali sme ju doma možno už rok, kým včera a dnes sme ju zhltli a príbehom boli príjemne prekvapené.

To však neuberá na kvalite  príbehu, G. ju s napätím prežívala – znova je to veľmi dobre vystihnutie situácie – dieťa sa snaží nájsť náhradného partnera, ktorý by vyhovoval jemu, neberúc ohľady na dospelých. Nastávajú tak pre dospelých trápne situácie. A dospelý, ktorý má už svoju voľbu, ju po malých krôčkoch umožňuje dieťaťu pochopiť – spriateľovať sa so širšou rodinou nového partnera.

Témou a láskavosťou je knižka podobná ako staršie, ale stále veľmi pozerateľné, české filmy s detským hrdinom Tomášom Holým „Ako vytrhnúť veľrybe stoličku“ a „Ako dostať tatínka do polepšovne“.

Psia škola kocúra Červenochvosta

Čo knižka rieši: Dranká vaše dieťa psíka?

Je to príbeh o ryšavom kocúrovi, ktorý sa ocitne v domácnosti, kde už majú dvoch psov. Dostane teda riadnu psiu výchovu.

Na počudovanie, táto knižka našu zveromilku nechytila. A to veru psíka drančí opakovanie, ukľudní sa nachvíľu, ak ideme venčiť psíkov do útulku. Tak isto mačky sú obľúbené hrdinky knižiek, ktoré kreslí.

Neviem, či sme Červenochvosta začali čítať v nesprávny čas, možno jej chvíľa ešte len príde. Aj vaše deti majú obdobia, že radi počúvaju hlasné čítanie aj niekoľko krát denne a potom obdobia, kedy sa najradšej vyšalejú vo fyzických aktivitách vonku a na nejaké „intelektuálne“ činnosti už im energie nezostáva?

Čo sme ešte nečítali a môžeme sa tešiť

 • Ako čarovná fľaška zachránila Vianoce
 • Ako topánka Anka do sveta išla
 • Nezblázni sa, mamička
 • Dokonalá Klára
 • Trapoška
 • Zmätené dvojičky zo slepej uličky
 • Izba snov
 • Chlapci padli z višne, dievčatá z jahody
 • Poškoláci
 • Brata musíš poslúchať!
 • Lebo musím!
 • Môj malý zverinec
 • O Bezvláske. Aby sa všetky deti usmievali

Mohlo by sa vám tiež páčiť...