Affiliate marketing,  Práca z domu,  Wordpress

Šiesty krok: Upratujeme menu a kategórie

Dnes na darčekovom poradcovi pokračujeme zase vylepšovaním navigácie na webe – t.j. úpravou kategórií a menu.

Formulácia problému:

 1. Na webe darčekový poradca mám naimportované veľké množstvo produktov, hoci sú rozkategorizované, je to neprehľadné.
 2. Na webe darčekový poradca mám veľké množstvo kategórií a chcem pridať ďalšie, umožniť iný pohľad na vyhľadávanie.

Hľadáme riešenie otázok:

 1. Ako spraviť prehľadné hlavné menu (menu v hornej lište – primary menu)?
 2. Ako spraviť prehľadné bočné menu (menu v bočnom paneli – side bar menu)?
 3. Aké ďalšie navigačné prvky môžem pridať?

Ako spraviť prehľadné hlavné menu (menu v hornej lište – primary menu)?

 1. Počet položiek v primary menu vo WP je obmedzený. Môže sa vám hlavne pri eshopoch stať, že vytvoríte veľa kategórií a podkategórií s cieľom, aby boli produkty dobre rozkategorizované a vyhľadateľné. Možno sa vám to stalo tiež – usporadúvali ste kategórie klasika manuále cez admin rozhranie Vzhľad/Menu (Appearance/Menus) – pekne ste si ich všetky pridali, usporiadali – no v okamihu, keď chcete menu uložiť, systém uloží iba prvých n položiek menu a ostatné odignoruje. Viac o tomto probléme, prečo vzniká (nie je to záležitosť WP, ale php a nastavenia serverov) i jeho riešení som našla v tomto článku. (Prípadne googlite aj viac “WP menu item limit”.) –> Rada rozumiem, prečo sa niečo nedá.
 2. V mojom prípade nepomohlo nastavenie htaccessu, takže som požiadala o pomoc hosting.
 3. Najčastejšie sa používa flying menu – plávajúce menu. Aké iné typy menu existujú, ktoré dokážu výber tej správnej podkategórie používateľovi uľahčiť? Megamenu.
 4. Odskúšala som voľne dostupnú verziu megamenu – plugin Max Mega Menu – nebolo to uplne podľa mojich predstáv z dvoch dovodov: a) potrebovala by som v prvej úrovni flying menu a v ďalšej úrovni megamenu – to v tomto plugine nie je možné; b) free verzia neumožňuje vkladať vlastné ikonky ku kategóriám, a tie ktoré vo free verzii sú sa mi úplne nepozdávali
 5. Hľadala som ďalej a rozhodla som sa pre UberMenu – je to platený plugin, ale stojí iba 19 dolárov, to za funkcionalitu, čo poskytuje nie je vôbec veľa. Na jeho inštalácií a vykrásnení teraz pracujem :)
 6. Pripomeniem: Na čo si dávajte pri stavaní webu a tiež pluginoch pozor – mali by byť respozívne – t.j. pekne sa zobrazovať aj na mobilných zariadeniach, byť na to pripravené.
 7. Za zmienku stojí plugin Responsive Menu – ktorý vaše menu pomôže zobrazovať v mobilných zariadeniach responzívne. Zatiaľ ho nepoužívam, uvidíme, ako sa bude chovať v mobiloch UberMenu.

Ako spraviť prehľadné bočné menu (menu v bočnom paneli – side bar menu)?

V bočnom menu darčekového poradcu som zatiaľ umiestnila kategórie produktov a kategórie článkov. Môže sa to javiť ako duplicitné, keď to isté je v bočnom menu. Keďže na stránke nie je breadcrumb navigácia, slúžia na orientáciu pre používateľa “kde v tekto chvíli som”. Preto moje požiadavky sú:

 1. Zobrazenie by malo zohľadnovať hierarchiu kategórií  – toto sa dá docieliť už v defaultnom nastavení témy Shoping – avšak úrovne hierarchie nie sú rozlíšené graficky.
 2. Zobrazenie by malo umožňovať rozbalenie a zabalenie podkategórií (expansible alebo collapsible categories alebo accordion)
 3. Chcela by som mať možnosť sama určiť poradie kategórií v bočnom menu.
 4. Možno by bolo vhodné, aby sa kategórie produktov zobrazovali len na stránkach produktov a kategórie článkov len na stránkach článkov.

Vyskúšala som rôzne pluginy. Naj, čo sa mi páčili a ponechala som ich v mojom riešení na darčekovom poradcovi:

 • plugin Collapsing Categories – umožňuje rozbaľovanie a zabaľovanie kategórií článkov aj kategórií produktov – do sidebaru som vložila dvakrát, raz nastavila pre produkty a raz pre kategórie
 • plugin Category Order – umožňuje nastaviť vlastné poradie kategórií článkov – písala som v samostatnom článku (má síce trochu starý vzhľad, ale je plne funkčný)
 • nenašla som plugin na vlastné zoradenie kategórií produktov drag and drop spôsobom – avšak plugin Collapsing Categories umožňuje zoradenie napr. podľa poradia kategórií – pri najhoršom sa dá pohrať s týmto, ale až tak veľmi mi to neprekáža :)
 • vyskúšala som plugin Widget Context, ktorý umožňuje zobrazovanie/skrývanie widgetov na vybraných stránkach, podstránkach a pod. – zatiaľ som sa rozhodla ho nevyužiť, navigácia k produktom alebo článkom, nech je môjmu používateľovi stále na očiach; možno ak do sidebaru ešte niečo ďalšie vložím, porozmýšľam o jeho využití

Pluginy, ktoré absolútne nesplnili moje očakávania – všetky pre vytvorenie accordion menu. Jediný funkčný bol plugin Accordion, avšak všetko v ňom treba manuálne nastaviť, t.j. povkladať každú kategóriu zvlášť a to sa mi pri množstve mojich kategórií nechce :)

Aké ďalšie navigačné prvky môžem pridať?

 1. Filtre produktov – podľa ceny, značky, farby – avšak to v tekto chvíli nevyriešim, pretože produkty by som musela znovu naiportovať, aby tieto vlastnosti boli uchované v db v samostatných položkách – wordpress to volá taxonómie. Dobrá správa je, že plugin WP All Import, ktorý používam na import XML umožňuje vytvárať tieto taxonómie pri importe, všetko sa vykliká v setup rozhraní pluginu. Riešiť to budem neskôr.
 2. Vyhľadávanie s nápovedou – toto je zatiaľ nepreskúmané pole, neviem, či existujú na to pluginy, či treba nejako pri importe zohľadniť vytváranie kľúčových slov a pod. Veľkou výhodou je, že poskytovatelia XML feedov väčšinou majú názvy produktov a ich popisy dobre vyladené kôli SEO a defaultne vyhľadávanie vo wordpresse tak ľahko zafunguje. Budem sa tým zaoberať neskôr.
 3. Využiť taby – záložky na oddelenie obsahu? Videla som pluginy pre vytváranie tabov v článku, stránke aj sidebare, ale zatiaľ nevyskúšala. Zvážim.

Dobrá rada 1: Pluginy, ktoré sa rozhodnete po vyskúšaní nepoužiť, vymažte. Inak vás WordPress bude nútiť aktualizovať ich. Podobne WP témy, ktoré nepoužívate vymažte, aby ste zbytočne neboli notifikovaný, že ich treba aktualizovať. Majte svoj WP panel čistý :)

Dobrá rada 2: Pre uľahčenie práce s pluginmi si nainštalujte Plugin Groups – umožní vám vytvoriť skupiny pluginov a rýchlejšie tak v dlhom zozname dohľadáte konkrétny plugin. V zozname pluginov pribudnú na filtrovanie vami zadané skupiny:

plugin groups

 

Kde je môj affiliate web dnes? Preverte si to návštevou na darčekovom poradcovi osobne :)

Web Múdra mama vznikal postupne a s prestávkami asi od roku 2013-2014. Je o všeličom, čo ma zaujalo pri výchove našej dcérky. Napríklad montessori princípy, niektoré z nich uplatňujeme pri hrách. Mám rada každú tvorivú techniku, najviac som sa venovala maľovaniu na hodváb a šitiu. Doma mám naškrečkované rôzne tvorivé materiály a teda sa u nás veľa tvorí. Som ročník 76, vyštudovala som Matfyz, pracovala v oblasti IT. V súčasnej dobe sa snažím pracovať z domu, venujem sa tvorbe webov a vymýšľam si aj vlastné malé projektíky (ktoré by som rada monetizovať, ako by povedali marketéri). O práci z domu tu tiež môžete nájsť pár článkov.